Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün Başbakanı, Suriyeli mülteciler için ‘gıda kampanyası’ başlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdün Başbakanı Ömer er-Rezzaz, Ürdün Haşimi Derneği’nin, ülkedeki Suriyeli mülteciler için ulusal gıda kampanyası başlattığını bildirdi. Suriye-Ürdün sınırındaki mülteci kamplarına bir ziyaret gerçekleştiren Rezzaz, kampanyayı resmi Twitter hesabından duyurdu.

Başbakan Ömer er-Rezzaz, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Ürdün Haşimi Derneği aracılığıyla hayata geçirilecek yardım kampanyasının, Suriyeli mültecilerin acil ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflediğini söyledi. Rezzaz, “Suriyeli kardeşlerimizin acılarını hafifletmek için ulusal bir yardım kampanyası başlattı. Ürdün Haşimi Derneği aracılığıyla gerçekleştireceğimiz bu kampanya ile Ürdün halkının Suriyeli kardeşlerine göndereceği yardımları tek elden ulaştırmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ürdün’den BM’ye çağrı

Ürdün Ayan Meclisi Başkanı Faysal el-Faiz de, konuya ilişkin açıklamasında, uluslararası topluma ve Birleşmiş Milletler’e (BM), Suriye’de yıllardır yaşanan krizden dolayı halkın yaşadığı acıları dindirmek için harekete geçme çağrısı yaptı.

Faiz, dün yaptığı açıklamada, “İnsana merhamet etmeyen insanlık vicdanını yaralayan, milyonlarca insanın ölümüne ve mülteci durumuna düşmesine sebep olan Suriye tarihinin bu en büyük trajedisini sonlandırmak için harekete geçmenin zamanı geldi” dedi.

Yardım tırları Suriyelilere ulaştırıldı

Başbakan ve Ayan Meclisi Başkanı’nın açıklamalarından sonra Ürdün’ün Suriye sınırındaki İrbid, Remse ve el-Mefrak gibi kentlerden toplanan gıda yardımlarını taşıyan 17 tır, mültecilere ulaştırılmak üzere Suriye sınırını yöneldi. Yardımların, rejim güçlerinin Dera’ya yönelik bombardımanlarından kaçarak Ürdün sınırına sığınan mültecilere ulaştırılacağı belirtildi.

Ürdün halkı tarafından toplanan 160 bin ton gıda ve ilaç gibi yardımların yüklendiği 15 tır, dün hareket için hazırlanırken, 2 yardım tırının gece saatlerinde sınırı geçtiği bildirildi.

Öte yandan, Ürdün hükümeti, ordu güçlerinin Dera’dan sınırına göç eden mültecilere insani yardım dağıttığını ve orduya bağlı ilk yardım ekiplerinin yaralı mültecileri sağlık kontrolünden geçirmek üzere Suriye-Ürdün arasındaki serbest bölgeye intikal ettirdiği açıklandı.

Ürdünlü sivil toplum kuruluşları ise dün yaptıkları açıklamada, Suriyeli mülteciler için yeni bir yardım kampanyası başlattığını duyurdu. Suriye sınırındaki el-Mefrak kenti halkı da sosyal medya aracılığıyla organize olarak, bombardımanlardan kaçan Suriyeli mültecilere yardım çalışmalarına başladı.

Rejim birlikleri sınırdaki sivilleri bombalamaya devam ediyor

Ürdün’de yerel halk ve hükümetin yardım faaliyetleri devam ederken, sınırın Suriye tarafında, rejime ait savaş uçakları sınıra yakın bölgelere yönelik bir dizi bombardıman düzenledi. Mültecilerin bulunduğu bölgeleri hedef alan bombardımanlar nedeniyle Ürdün hükümeti, insani yardımların girişini erteleme kararı aldı.

Bombardımanların durması üzerine gıda ve ilaç yardımları yeniden başlarken, hükümet kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Ürdünlü sağlık ekipleri, sınırdaki yaralı mültecilere sağlık müdahalesine başladı.