Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün ile Suriye arasındaki sınır kapısı bugün açıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdün’ün Medya İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Cumana Süleyman Ganimet, bugün yaptığı açıklamada, Ürdün ile Suriye arasındaki Cabir-Nasib Sınır Kapısı’nın açıldığını duyurdu.

Bakan Ganimet, pazar günü yaptığı açıklamada, Cabir Sınır Kapısı’nda gerçekleştirilen toplantı sırasında Ürdün ve Suriye’nin teknik komitelerinin iki ülke arasındaki sınır geçişini yeniden açmak için gerekli nihai tedbirler hususunda anlaştığını belirtti. Ganimet, açıklamasının devamında, iki kardeş ülke arasındaki Cabir-Nasib sınırının, Ürdün ile Suriye arasındaki ticaret hareketliliğinin hayati bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

İki ülke arasında karayolu taşımacılığı ilişkileri

Ürdünlü bir kaynak, karayolu taşımacılığının, geçişin kapatılmasından önce yürürlükte olan iki ülke arasındaki kara taşımacılığı anlaşması hükümlerine göre yeniden başlayacağını söyledi. Kaynak, Suriye hükümeti tarafından her bir kamyon için son olarak kararlaştırılan 600 dolar yerine, 100 dolar alınacağını sözlerine ekledi.

Bunun yanı sıra, iki taraf, Suriye sınırını geçerek Lübnan’a veya Türkiye’ye transit geçiş yapan Ürdün kamyonlarını elektronik sistem ile takip edebilecek. Aynı durum, Suudi tarafından onay alınması halinde, Mısır veya Körfez ülkelerine giderken transit geçiş yapan Suriyeli kamyonlar için de geçerli olacak.

Lübnan kamyonlarına ve diğerlerine gelince, Körfez ülkelerine veya Mısır’a giden transit kamyonlar, herhangi bir onay söz konusu olmaksızın takip sistemi ile izlenebilecek. Kamyonların, Suriye’ye, yüklerini boşaltana dek bir güvenlik eskortu eşliğinde gireceği ifade edildi.

Sınırda güvenlik onayı

Yük ve kamu taşıtlarının sürücülerinin sadece sınır prosedürlerine tabi olacağını teyit eden kaynak, iki ülke arasındaki vatandaşlar ile ilgili olarak Ürdün’ün, Suriye vatandaşlarının Ürdün’e girmeden önce güvenlik onayını almalarını istediğini kaydetti.

Kaynak, gümrük prosedürleri hususunda, denetleme araçlarının eksikliğinden dolayı, Suriye tarafının Ürdün tarafından denetiminin tamamlanması için bir temsilci tayin etmeleri talebinde bulunduklarını söyledi.

Kaynak, açıklamasının devamında, işin yürürlüğünün araç veya yolcu sayısına değil, zamana bağlı olacağını söyledi ve geçişlerin sabah 8 ile öğleden sonra 4 arasında olacağını belirtti. Ürdün’e gelenlerin önceden güvenlik onayı almaları şartıyla, iki ülkenin vatandaşları, Cabir ve Nasib geçişlerinden geçebilecekler.

Ortak Ürdün-Suriye komiteleri, geçişin işleyişine ilişkin düzenlemeler ile ilgili bir aydan uzun bir süre görüşmelerde bulundular.

Çeşitli bakanlıklardan Ürdünlü bir teknik komite, geçiş ile ilgili kararın çıkması halinde, çalışmaya hazır olduğunu teyit etmek için Cabir sınır kapısını gezdi. İçişleri ve ulaştırma bakanlıkları ile gümrük dairesinden oluşan teknik komitenin turu, geçişin çalışmaya hazır olup olmadığını tespit etmeye yönelik Ürdün tarafındaki durumdan haberdar olma çerçevesinde gerçekleştirildi. Bu, Ürdün gümrükleme şirketlerinin, sayısı 172’ye ulaşan ofislerinin bakımını yapmasının ardından gelirken, gümrük dairesi, gümrükleme ofislerinden, hazırlık olarak lisanslarını yenilemelerini talep etti.