Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün ve Irak arasındaki karayolu ihracatına DEAŞ engeli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdünlü yetkililer ve ihracatçılar, iki ülke arasındaki sınır kapısının yaklaşık üç yıl kapalı kaldıktan sonra bir ay önce açılmasına rağmen, Irak’a yapılan ihracatta hala engeller ile karşılaştıklarını açıkladılar.

Ürdün ve Irak’tan üst düzey yetkililer, iki ülkeyi birbirine bağlayan uluslararası karayolunu, terör örgütü DEAŞ’tan temizlendikten sonra, eylül ayı başında Traybil Sınır Kapısı’nı açmışlardı.

Sınır kapısının kapatılması, Suudi Arabistan, Kuveyt ve BAE limanları da dahil olmak üzere birçok alternatif çıkışa başvurduktan sonra, yüksek nakliye fiyatları ile Irak pazarına ihracat maliyetini ikiye katlamıştı.

Ürdün’ün Irak’a yaptığı 470 milyon dolar değerindeki ihracat, sınır kapısının kapatmasının ardından yüzde 62’ye düşmüştü.

Ürdün Sanayi ve Ticaret Bakanı Yarub Qudah, iki ülke arasındaki ticaretin kapanıştan etkilendiğini ve bazı Iraklı ithalatçıların diğer komşu pazarlara yöneldiğini söyledi.

Ürdünlü yetkililer, sınır kapanmadan önce günde yaklaşık 400 kamyonun Irak sınırından geçip ticaret değişim alanına gittiğini, fakat bir ay önce sınırın açılmasında bu yana sadece 250 kamyonun Irak’a gidebildiğine dikkat çekti.

İhracatçılar, Irak’a ihracattaki yavaşlamayı, Bağdat’a giden yolda güvenlik endişelerinin devam etmesine bağlıyorlar.

Kaynaklar, Irak güçlerinin Ürdün’ün sınırındaki Irak eyaletlerinin çoğuna geri dönmesine rağmen, yolda bazı alanların hala güvensiz durumda olduğunu söyledi.

Yetkililer, iki ülkenin sınırında yer alan ticaret değişimi alanında, günde yaklaşık 500 kamyonun barınabileceğini, bunun da yakın gelecekte ihracat hacmini artırma fırsatı sağladığını söyledi.

Ürdün Kamyoncular Birliği Başkanı Muhammed Kayir Davud, “Irak’a Traybil üzerinden ihracat şu ana kadar olması gereken seviyenin altında. En önemli engellerden birisi de, Irak tarafından uygulanan gümrük vergileridir” dedi.

Ürdünlü yetkililer, Irak topraklarına giren tüm mallar üzerinde yüzde 30 oranında bir gümrük vergisi alındığına dikkat çekti.