Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün Irak’ın teröre karşı mücadelesini destekledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdün Başbakanı Hani el-Mulki, ‘hepimizin savaşı’ sözleriyle Irak’ın teröre karşı olan mücadelesini destekledi. Ayrıca Irak’ta güvenliğin ve istikrarın sağlanması için iki ülkenin de devamlı koordinasyon ve iş birliği halinde olması gerektiğine vurgu yaptı.

Dün, Irak Savunma Bakanı İrfan Mahmud el-Hayali, Irak’ın Amman Büyükelçisi Safıa el- Suheyl ve beraberindeki heyet el-Mulki’yi karşılamaya geldi.

Ürdün Başbakanı toplantı sırasında terör örgütü DEAŞ ile mücadele konusunda sarf edilen çabalar başta olmak üzere, Irak sahasındaki son gelişmeleri görüştü. el-Mulki, Irak’taki huzurun geri kazanılması, ticari ilişkilerin yeniden yapılanması ve Irak’ın teröre karşı duruşuna değinerek, iki devlet arasındaki kardeşlik ilişkilerini işaret etti.

Ayrıca Ürdün Başbakanı, Irak-Ürdün komitesi toplantısında onaylanan kararlara göre, Irak devletine ihraç edilen Ürdün ticaret mallarının vergi muafiyetinin önemine değindi.

Irak Savunma Bakanı İrfan Mahmud el-Hayali, Irak ordusunun dün Telafir’de başlattığı operasyon dışında DEAŞ’ın Irak’taki varlığının son bulduğunu vurguladı. Bu bölgede ordunun büyük bir ilerleme kaydettiğini ve en yakın zamanda bölgedeki örgüt militanlarına yapılan operasyonun, başarıyla sonlanacağını belirtti. Irak’ın farklı alanlarda Ürdün ile olan ilişkilerini geliştirmeye olan isteğini işaret ederek, iki taraf arasında üst düzey desteğin olacağını söyledi.