Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün Kralı 2. Abdullah BAE’yi ziyaret etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed Al Nehyan ve Ürdün Kralı 2. Abdullah BAE’de bir araya geldi. Görüşmede, Filistin meselesine ilişkin, Kudüs’teki mevcut anayasal düzenin sürdürülmesinin bölgedeki barış anahtarı olduğu vurgusu yapıldı.

BAE’nin başkenti Abu Dubai’de yürütülen görüşmelerde, iki ülkenin dostça ilişkileri sürdürmek ve pekiştirmek için kararlı olduğu belirtildi. Ayrıca ortak işbirliği kapsamında yeni ufuklar açma isteği iki ülkenin de hedefleri arasında olduğu ifade edildi.

İşbirliği ve koordinasyon devam edecek

Aynı şekilde iki ülke de bölgedeki güncel gelişmelerde, özellikle de Arap dünyasının maruz kaldığı terör ve radikal örgütlerin tehditleriyle mücadele etmek ve bölgedeki ülkelerin, halkların güvenliğini ve istikrarını sağlamak için işbirliğinin ve koordinasyonun devam edeceğinin altını çizdi.

BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed Al Nehyan ve Ürdün Kralı 2. Abdullah arasında gerçekleşen görüşmelerde iki ülke arasında kardeşlik ilişkilerini arttırma yolları, ortak işbirliğinin temellerini güçlendirme ve ülkelerin geleceğe ilişkin vizyonları ele alındı.

Görüşmeler sırasında iki ülkenin koordineli bir biçimde çeşitli alanlarda özellikle de siyasi, ekonomi ve kalkınma hususlarında ortaklık kurulması gerektiği ifade edildi. Öte yandan toplantılar, bölgesel ve uluslararası alanlardaki olayların ve gelişmelerin tartışıldığı ve ortak endişeler noktasında görüş alışverişinde bulunulduğu bir atmosfer içinde gerçekleşti.

Zayed Al Nehyan, Ürdün ve BAE arasındaki köklü ilişkilere değinerek ortak iradenin ve kalkınmanın daima ileriye dönük olması gerektiğini vurguladı.

Şeyh Muhammed bin Zayed, BAE Emiri Halife bin Zayid Al Nehyan önderliğinde ülkesinin daima dost ülke Ürdün ile ortak Arap çıkarları doğrultusunda güven ilişkisi kurmaya çalıştığını özellikle de bölge ülkelerinin karşılaştığı zorlukların olduğu ve en başında terörün, şiddetin, aşırılığın ve dış müdahalelerin arttığı şu sıralar bunun daha da önemli olduğunu kaydetti.

Kral 2. Abdullah, iki ülke ve halkları arasında kardeşlik hukukunu geliştirmek için BAE’yi ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, BAE Emiri Halife bin Zayid Al Nehyan önderliğinde ülkesinin Arap bölge halklarının yararına sürdürdüğü ortak eylem ve işbirliği konusunda kaydettiği ilerlemelere övgüde bulundu.