Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün Kralı barış sürecini harekete geçirmek için ABD’de | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdün Kralı II. Abdullah, ABD’nin başkenti Washington’a yaptığı iki günlük ziyarette ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Savunma Bakanı James Matisse ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile bir dizi görüşme yaptı.

Ürdün kralı Washigton’a Perşembe günü yaptığı ziyarette ABD Dışişleri Bakanı ile iki ülke arasındaki işbirliği ile stratejik ortaklık ve son bölgesel ve uluslararası görüşmeleri değerlendirdiler. Kral bu ziyaret kapsamında Pazartesi günü Başkan Donald Trump’la görüşecek.

Ürdün Kralı, Filistinlilerle İsrailliler arasında iki devletli çözüm temelinde ciddi ve etkili müzakereleri yeniden başlatmak için çabaların yoğunlaştırılması gerekliliğini vurguladı; bu çözüm başkentinin Doğu Kudüs olduğu bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını içeriyor.

Kral Abdullah Matisse ve Bolton ile yaptığı ayrı ayrı görüşmelerde iki ülke arasında askeri ve savunma alanında yardımlaşma ile ortak öneme haiz konularda bölgede güvenlik ve istikrara katkıda bulunabilecek koordinasyon mekanizmalarının güçlendirilmesi konuları ele alındı.