Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün Kralı, Filistin Başbakanı ile görüşmek üzere Ramallah’a gidiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrailli diplomatik kaynaklar, gelişmeleri Amman ile yaşanabilecek krizin açık delili olarak vasıflandırırken, Filistinli üst düzey kaynaklar, Ürdün Kralı 2. Abdullah’ın, Ramallah’taki Filistin Başbakanlık karargâhına yapacağı ziyareti ve Başbakan Mahmut Abbas ile görüşmesini bir ayrıcalık olarak görüyor.

Ürdün Kralı ile Mahmut Abbas’ın görüşmesinde, iki ülke arasındaki koordinasyon, işbirliği ve İsrail’in Mescid-i Aksa’ya uyguladığı son saldırılar konuşulacak. Kaynaklar, Kral Abdullah’ın kendi uçağı ile geleceğini ve görüşmenin iki saat süreceğini, hiçbir İsrailli yetkili ile görüşmeden tekrar Amman’a geri döneceğini belirttiler.

İsrailli siyasi kaynaklar, Kral Abdullah’ın bu ziyaretini İsrail hükümetini ve Başbakan Benyamin Netanyahu’yu, Mescid-i Aksa krizi çerçevesinde kızdıracak bir adım olarak görüyor. İsrail’in Amman eski büyükelçisi, “İsrail, şuan büyükelçilikte soğukkanlılıkla iki Ürdün vatandaşını öldüren güvenlik görevlisinin kahkahalar ve esprilerle karşılayarak yaptığı çocukça ve kışkırtıcı davranışlarının bedelini ödüyor” dedi.

Başka bir kaynak, “İsrail’in Amman’dan, Kral Abdullah’ın İsrail’den durumun düzeltilmesi için beklediği önemli ve güçlü adımın ipuçlarını aldığını” belirtti.

Ürdün, İsrail’den güvenlik görevlisinin cinayetle yargılanmasını, büyükelçilik ve güvenlik görevlileri de dâhil tüm İsrail büyükelçiliği çalışanlarının gönderilmesini istiyor.

Filistin yönetimi, Ürdün ve Arapların Aksa krizi karşısındaki olumlu duruşlarını övdü ve İsrail’i Kudüs ve Aksa arazilerindeki çalışmalarını durdurmadığı konusunda uyarıda bulunarak şunları belirtti, “Kudüs bir asker üssüne dönüştü ve Müslümanların namaz kılması engelleniyor. İsrail Filistinliler’e ait evler, arsalar ve binalara el koymaya devam ediyor. En son planları Şeyh Cerrah mahallesinin büyük bir kısmını yıkmak ve yerine bir Yahudi Mahallesi inşa etmek olduğu ortaya çıktı. Tıpkı Silwan, Ras el-Amud ve diğer ilçelerde yaptığı gibi.”

Bu bağlamda, Filistin Kurtuluş Örgütü’ne bağlı Abdullah el-Havrani Araştırma ve Dokümantasyon Merkezi bir rapor yayınladı. Raporda, “Geçtiğimiz aylarda İsrail’in Filistin halkının haklarını ciddi şekilde ihlal ettiği, İsrail işgal güçlerinin kurşunlarıyla 5’i çocuk 20 Filistinlinin şehit edildiği, Batı Şeria, Kudüs ve Gazze Şeridi sakinlerinin bu saldırılar sonucu verdiği şehit sayısının 15’i çocuk 63’e ulaştığı ve 13 Filistinlinin cesetlerinin İsrail tarafından Uluslararası insan hakları kanunlarına aykırı bir şekilde soğutucularda tutulduğu” belirtildi.

Rapor ayrıca, “İşgal yönetiminin, Batı Şeria, Kudüs ve Gazze Şeridi’nde aralarında kadınlarında bulunduğu 600’den fazla Filistinliyi tutukladığını, tutuklular arasında onlarca çocuk yer alıyor. Aralarında çocukların bulunduğu 1400’den fazla Filistinli, İsrail İşgal Devleti tarafından yaralandı. Yaşanan yaralanma olaylarının çoğu Kudüs’teki Mescdi-i Aksa’da işgal güçlerinin uygulamalarına karşı yapılan protestolar sonrasında meydana geldiği” aktarıldı.

Kudüs’ün Yahudileştirilmesi konusunda raporda, “Umm al-Fahmlı 3 gencin Mescid-i Aksa avlusunda gerçekleştirdikleri eylem, İsrail İşgal Devleti’nin Mescid-i Aksa kapıları, Mescid-i Haram bölgesi ve şehrin dört bir yanını ele geçirerek Yahudileştirme planları doğrultusunda avantaj elde etmesini sağladı. Netanyahu bir buçuk yıldır yasaklı olan Knesset üyelerine Mescid-i Aksa’yı talan etmeleri için izin verdi. Bununla birlikte bir İsrail polisi Mescid-i Aksa’ya Yahudilerin saldırıları sırasında İsrail bayrağı dikti. Diğer yandan, İsrail Başbakanı Netanyahu, Silwan’da sözde Davut kentinin eserlerinin ve tarihinin sergileneceği KEDEM adı altında bir Yahudi tarihi merkezinin kurulmasına kararlaştırdı” bilgilerine yer verildi.

Yahudileştirme projeleri kapsamında, İsrail Hükümeti çok sayıda Yahudi yerleşim bölgeleri kurma çalışmalarına devam ediyor. 15 Yahudi yerleşim yeri daha inşa etmek için yeni proje hazırladı.

İsrail işgal devleti Kudüs’te bulunan Yusufiyye mezarlığının etrafını park yapmak için dikenli tellerle çevirdi. Hayvan satışı için alt yapı çalışmaları, kaldırımlar, asfaltlama, peyzaj ve aydınlatma gibi çalışmalar, bu arazinin 1400’den beri İslami vakıflara ait olmasına rağmen, işgal belediyesi, arazi geliştirme dairesi ve Moriah şirketi arasındaki işbirliği ile yürütülüyor. Yine işgal belediyesi, Kudüs’ün Eski Kent bölgesinde bulunan Han el-Zeyt çarşısında bir vatandaşı ağır vergilerle lokantasını kapatmaya zorladı.