Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün Kralı: Filistin’de barış süreci yeniden canlandırılmalı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdün Kralı 2. Abdullah, 1967 sınırları dahilinde bağımsız başkenti Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasını ve İsrail’in yanında barış ve güven içinde yaşanmasını sağlayacak Filistin-İsrail barış müzakerelerinin yeniden canlandırılmasının zorunlu olduğunu vurguladı.

Kral Abdullah, İsrail’in İşçi Partisi lideri Avi Gabbay’ı başkent Amman’da bir araya gelerek Filistin-İsrail barış müzakerelerini ele aldı.

Kral Abdullah, Kudüs meselesinin iki devletli çözüm temelinde, nihai statü meseleleri kapsamında çözülmesi gerektiğini ifade ederek Ürdün’ün, Haşimilerden bu yana Kudüs’teki kutsal yerlerin korunmasındaki tarihi rolünü sürdürmeye devam ettiğini söyledi.

İsrail İşçi Partisi lideri Avi Gabbay, toplantı sırasında, İsrail ve Ürdün arasındaki barış anlaşmasının önemine dikkat çekerek Kral Abdullah’ın bölgedeki istikrarı güçlendirmeye yönelik barış çabalarını takdir etti.

Yapılan yazılı açıklamaya göre Gabbay, iki devletli çözüm kapsamında İsrail ve Arap ülkeleri arasında barışın sağlanmasına bağlı olduklarını ifade ederek söz konusu çözümün İsrail’in uzun vadede güvenliği için en ideal yol olduğunu vurguladı.