Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün Kralı, Filistin’de iki devletli çözümün önemine vurgu yaptı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ürdün’e yaptığı ziyaret kapsamında Başkent Amman’da Ürdün Kralı II. Abdullah ile bir araya geldi. İkili, gerçekleştirdikleri görüşmede iki ülke arasındaki işbirliklerinin yanı sıra bölgesel konuları değerlendirdi.

Görüşme sonrası, Ürdün Kraliyet Divanı tarafından yayınlanan açıklamada, Ürdün Kralı II. Abdullah’ın, yeni görevine başlaması nedeniyle ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’yu tebrik ettiği belirtildi.

Açıklamaya göre, ikili arasındaki görüşmede Filistin-İsrail barış süreci ele alınırken, Kral Abdullah, uluslararası ve bölgesel güçlerin, İsrail ve Filistinli taraflar arasındaki barış müzakerelerini yeniden başlatarak, Filistin sorunu için iki devletli çözüme dayanan siyasi ufuklar bulması gerektiğine işaret ederek, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti kurulması gerektiğinin altını çizdi.

Açıklamada, Kral Abdullah’ın, Filistin sorunun çözümü için iki devletli çözümün tek alternatif olduğunu ve bu çözümün Ortadoğu’da istikrarın sağlanması için önemli bir olacağının altını çizdiği ifade edildi.

Pompeo, mevkidaşı el-Safedi ile bir araya geldi

ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı Pompeo, Ortadoğu ziyaretlerinin son durağı olan Ürdün’ün başkenti Amman’da mevkidaşı Eymen el-Safedi ile de bir araya geldi.

Pompeo, görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında, İsrail ve Filistinli tarafları barış sürecine katılmaya davet ederken, Filistin-İsrail sorunu konusunda müzakerelerin ABD açısından öncelik teşkil ettiğini belirtti.

“ABD her zaman İsrail güvenliğini destekleyecek”

ABD’nin, İsrail-Filistin barışını kolaylaştırmak için Ürdün Krallığı ile ortaklaşa çalıştığını ifade eden Pompeo, ülkesinin iki devletli çözümü destekleyeceğini ve iki devletli tarafların anlaşması halinde en makul çözüm olacağını savundu. İsrail sınırının henüz nihai olarak belirlenmediğine işaret etti.

Gazze’deki olaylara da değinen Pompeo, İsrail’in kendisini savunduğunu belirterek, ABD’nin her zaman İsrail’in güvenliğini destekleyeceğini sözlerine ekledi.

“BM’nin Suriye’deki siyasi çözüm çabalarını destekliyoruz”

Pompeo, ortak basın toplantısında, Suriye krizine de değindi. ABD’nin Suriye’nin güneydoğusundaki ateşkese uyduğunu ve bu bölgede şiddetin artmasını istemediğini söyledi. Birleşmiş Milletler’in (BM) Suriye’deki siyasi çözüm çabalarını desteklediklerini vurguladı.

“Yardımlar en kısa zamanda Amman’a ulaşacak”

ABD’nin Ürdün’ün en büyük destekçilerinden biri olduğunu ve bu durumun devam edeceğini ifade eden Pompeo, “Ürdün ile protokolünü imzaladığımız yardımlar en kısa zamanda Amman’a ulaşacak” şeklinde konuştu.

“Ekonomik yardımlaşma protokolü imzalandı”

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen el-Safedi ise ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, ABD’nin ekonomi ve güvenlik alanında verdiği desteğe teşekkür etti. Yapılan görüşmelerde, güvenlik alanında işbirliği ön gören bir ekonomik yardımlaşma protokolü imzalandığını açıkladı.

Ürdün Krallığı’nın Filistin meselesini merkezi bir mesele olarak gördüğünü vurgulayan Safedi, Ürdün’ün bağımsız Filistin devleti kurulması yönündeki tavrını yineledi. Barış çabalarından vazgeçilmemesi gerektiğine ve ABD ile müttefiklerinin başta Filistin meselesi olmak üzere bölgedeki krizlere siyasi çözüm ufukları bulmak için çalışmalarını artırması gerektiğine dikkat çekti.

“Suriye krizi mutlaka siyasi yollarla çözülmeli”

Safedi, Suriye krizinin mutlaka siyasi yollarla çözülmesi gerektiğine ve siyasi çözümün terörün üstesinden gelinebilecek tek seçenek olduğuna işaret etti.