Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün Kralı ile Almanya Cumhurbaşkanı, Filistin meselesini görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdün Kralı 2. Abdullah dün, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier ile Amman’daki El-Hüseyniye Sarayı’nda bir araya geldi. Görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası gelişmeler ve Filistin meselesi gündemdeydi.

Görüşme sırasında iki ülke arasındaki iş birliğini artırma yollarının yanı sıra ekonomi, turizm, yatırım, kalkınma, askeri, güvenlik ve bilgi teknolojisi alanındaki işbirliklerini iyileştirme fırsatları da ele alındı.

İki ülke arasındaki stratejik ve tarihi ilişkilerin gücünü vurgulayan 2. Abdullah, “Bugün sizi Almanya’nın Cumhurbaşkanı ve Ürdün’ün eski ve sevgili bir dostu olarak ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bölgede yaşadığımız birçok zorluk karşısında daha önce de görüş alışverişinde bulunduğumuzdan dolayı sizi çok yakından tanıyoruz” dedi.

Kral 2. Abdullah konuşmasında iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlü ve iyi bir şekilde ilerlediğini, daha önce Almanya Savunma Bakanıyla da görüştüğünü, birkaç gün önce de Şansölye Merkel ile bir araya geldiğini belirtti. İki ülkenin üzerinde anlaşmaya vardığı birçok konuda görüş alışverişinde bulunulduğunu aktardı.

Ürdün Kralı ayrıca güvenlik ve savunma alanlarında da ilerleme kaydedildiğini, mevcut şartlar ve koşullarda ilerleme sağlanması için çabaların sürdürüldüğünü söyledi.

2. Abdullah, Almanya’nın tarihin birçok döneminde karşılaştığı zorluklar karşısında Ürdün’e verdiği destek için teşekkürlerini sundu. “Almanya’nın bölgede oynadığı rolü takdir ediyoruz” ifadesini kullandı.

Kudüs ve barış sürecinin geleceğinin de görüşmede gündeme geldiğini söyleyen Kral Abdullah “Kudüs ve Filistin meselesinde, Doğu Kudüs’ün Filistinlilerin başkenti olduğunu ve iki devletli çözümü destekliyoruz. Barış sürecindeki durgunluğu kırmamız için uluslararası çabaları yoğunlaştırmaya ihtiyacımız var” dedi.

Alman Cumhurbaşkanı da açıklamasında iki ülke arasındaki ilişkilerin olumlu yönde ilerlemesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Steinmeier, Ürdün ve Almanya arasındaki ilişkilerin son yıllarda daha da ilerlediğine dikkat çekti.

Steinmeier, “Bu, Almanya Federal Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olarak ülkenize ilk ziyaretim. Dostluğumuz devam ediyor. Geçen yıl Vestfalya Barış Ödülünü kazandığınız sırada ülkemize gerçekleştirdiğiniz ziyaretinizde yaptığımız görüşmenin ardından bir araya gelmekten memnuniyet duyuyorum” diye konuştu.

Almanya Cumhurbaşkanı, “Zor koşullar altında, özellikle 2011 yılından sonra on binlerce Suriyeli mültecinin Ürdün’e gelmesinin ardından bölgedeki politikalarınızı büyük bir saygı ve hayranlıkla izliyoruz. Bugün gerçekleştirdiğimiz okul ziyaretinde de gördüğümüz üzere sadece Ürdünlü öğrencilere değil, aynı zamanda Suriyeli öğrencilere de verilen önemi gözlerimizle gördük” dedi.

Steinmeier, “Mülteci sorununun Ürdün’e ağır bir yük olduğunu biliyorum. Almanya bu yükü paylaşmaya, özellikle de Ürdün ve Lübnan ile işbirliğine girmeye hazır. Bir sonraki ziyaretimi de Lübnan’a gerçekleştireceğim” ifadesini kullandı.

Almanya Cumhurbaşkanı, “Suriye ve diğer ülkelerden gelen mültecilerin oranının Ürdün’de büyük bir artış gösterdiğini biliyorum. Bölgedeki ekonomik koşullarla beraber bu durum sizin üzerinize büyük bir yük getiriyor” dedi.

Saray’dan yapılan yazılı açıklamada Kral 2. Abdullah’ın açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdiği aktarıldı:

“İki ülke arasındaki ilişkiler çok iyi ilerliyor. Yakın zaman içinde Almanya Savunma Bakanı’yla ve Şansölye Merkel ile de görüştüm. Güvenlik, savunma konularında ve ilişkilerde ilerleme kaydediyoruz. Bunlar, mevcut koşullarda ilerleme kaydetmeyi umduğumuz başlıklar. Görüştüğümüz önemli konulardan biri de Kudüs sorununun ve barış sürecinin geleceğiydi. Doğu Kudüs’ün Filistinlilerin başkenti olduğu iki devletli çözümü destekliyoruz.”

Görüşmenin ardından, iki ülke arasındaki koordinasyon ve istişarelerin önemi vurgulanarak barışın sağlanması, bölgede güvenlik ve istikrarın güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Görüşmede Ürdün’ün reform çabaları ve ekonomik reform programlarının benimsenmesi başlıkları da gündeme geldi. Ayrıca Ürdün’ün Avrupa pazarlarına ihracatını artırması, Krallığa yeni yatırımlar sağlama olanakları, bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak için politik çözümler bulmanın yolları da ele alındı.