Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün Kralı, mültecilere kapılarını açanlara destek çağrısında bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdün Kralı 2. Abdullah pazartesi günü başkent Amman’da Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ile bir araya geldi. Abdullah görüşme sırasında uluslararası topluma Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapan ülkelere karşı sorumlu davranmaları için çağrıda bulundu.

Kral, AFP’nin yayınladığı Kraliyet açıklamasına göre Grandi ile görüşmesi sırasında uluslararası toplumun başta Ürdün olmak üzere Suriyeli mültecilere kapılarının açan ülkelere karşı sorumluluklarını üstlenmesinin önemini vurguladı.

Kral Abdullah ayrıca mülteciler ve onlara ev sahipliği yapan toplumlar arasındaki gerekli desteği sağlamak için Krallık ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) arasındaki koordinasyonu sürdürmenin ihtiyacına dikkat çekti.

Yazılı olarak yapılan açıklamada Suriyeli mülteci krizinin Ürdün ekonomisinde neden olduğu yüke ve özellikle eğitim, sağlık ve altyapı olmak üzere hizmet sektörü üzerinde artan baskıya işaret edildi.

Grandi, Ürdün’ün mültecilere yardım ve insani hizmetleri sağlamada Ürdün’ün oynadığı büyük role övgüde bulunarak, BMMYK’nın Krallık ile koordinasyon ve işbirliğini sürdürmesinin yanı sıra Suriyeli mülteci krizinin etkilerini hafifletmeye katkıda bulunmasına yönelik isteğini vurguladı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği verilere göre Ürdün, Birleşmiş Milletler’e kayıtlı yaklaşık 650 bin Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor. Suriye’de 2011 yılında çatışmaların patlak vermesinden bu yana ülkeye sığınanların sayısı 1,3 milyon olarak tahmin ediliyor.

Amman, mülteci masraflarının 10 milyar doları aştığını söylüyor.

Türkiye de 2011’den bu yana 3 milyondan fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor. Mültecileri Suriye tarafındaki kamplara göndermek istiyor. Lübnan’daki mülteci sayısı ise yaklaşık 1 milyonu buluyor.

Suriye’de 2011’den bu yana yaşanan çatışmalarda 340 bin kişi öldürüldü.