Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün Kralı: Suudi Arabistan İran’ın bölgedeki müdahalelerini durdurmak için aktif rol oynuyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Kral Selman bin Abdulaziz liderliğindeki Suudi Arabistan’ın oynadığı etkin rolü vurguladı.

Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) gerçekleştirilen bir oturum sırasında ABD merkezli CNN’e konuşan Ürdün Kralı, Riyad’ın Körfez ülkelerini tehdit eden İran’ın müdahaleleri ve desteklediği grupların tehlikesinin önüne set çekerek aktif rol oynadığını ve bölgede girişimci bir politika uyguladığını söyledi.

İran’ın silahlı militanları destekleyerek ve dini siyasete alet ederek hareket etmesinin oluşturduğu tehlikeye karşı uyaran Kral Abdullah, bu davranışların, İran’ın hedeflediği ‘Şii Hilali’ planının uyarıları olduğunu söyledi.

İran, uzun vadeli bir strateji izliyor

İran dış politikasının bölgeye müdahale ettiğini dile getiren Ürdün Kralı, çatışmaları derinleştirmek yerine diyalog kurulması gerektiğine işaret ederek, İran’ın, bölge için uzun vadeli bir strateji izlediğini vurguladı. Tahran’ın savaş davulları çaldığına dair uyarılarda bulunan Kral Abdullah, bilgelikle hareket edilmesi gereken birçok konun olduğunu söyledi.

Mevcut siyasi farklılıklara dininde dahil edilmeye çalışıldığına dair uyarılarda bulunan Ürdün Kralı, İran politikasının değişmediğini söyledi.

Uluslararası toplumun nükleer konusunda karşılaştığı sorunları çözmek için İran’la herhangi bir askeri çatışmaya girmesinin tehlikelerine karşı uyaran Ürdün Kralı, Lübnan gibi bir ülkenin geleceği konusundaki endişenin yanı sıra İran’ın bölgedeki tehlikeli davranışlarına, Suriye ve Irak gibi ülkelerdeki milislere verdiği desteğe karşı dikkatli olunması gerektiğini ifade etti.

Kudüs kapsamlı bir çözümün parçası olmalı

Kudüs’ün Filistinliler ve İsrailliler için kapsamlı bir çözümün parçası olması gerektiğini dile getiren Ürdün Kralı, Filistinlilerin hayal kırıklığına uğradığına dikkat çekerek ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ilan etmesinin ardından adil bir arabulucu olmadığını düşündüklerini ifade etti.

Üç dinin kutsal şehri Kudüs

Kudüs’ün, Müslüman, Hristiyan ve Yahudiler için önemine değinen Ürdün Kralı, geleceğin insanları bir araya getiren ya da birbirinden ayıran bir kent haline getirip getirmeyeceğini düşünmeye çağırdı.

Bazıları tarafından kararlılık olarak nitelendirilen gelecekteki barış planı için Filistinliler ve dünyanın beklentilerinden değinen Kral Abdullah, en önemli sorunun planın ne kadar etkili olacağı olduğunu belirterek ABD’nin barış sürecinde bulunmasının gerekliliğine dikkat çekti.

Suriye’de kazanan yok

Suriye topraklarında bir kazananın olmadığını ifade eden Kral II. Abdullah, ülkedeki kanlı çatışmayı sona erdirme çağrısında bulundu.

İslam nefret dini değildir

II. Abdullah, ABD Başkanı Donald Trump’ın Müslümanlara karşı tutumları konusundaki görüşleri sorulduğunda, daha önce Müslümanların Batı’ya karşı nefret duyup duymadıkları konusunda söylediklerini tekrarlayarak, ”İslam nefret dini değildir. Müslümanlar da bütün peygamberlere iman eder ve selamlaşmalarında kullandıkları söz (selam) de ‘emniyet, huzur, selamet, sağlık, barış, rahatlık’’ gibi anlamlara gelir. Fakat Kral Abdullah aynı zamanda, diğer dinleri tekfir etmeyen radikal ve ılımlı Müslümanların arasında ‘iç savaş’ olarak nitelediği bir vakıanın da varlığına dikkat çekti. Amerika’da bulunan Müslümanların durumuna da değinen Kral, buradaki Müslüman diasporasının, politik söylemlerin doğası gereği olup bitenler karşısında yalnızlık hissetmemeleri tavsiyesinde bulundu. Aksi takdirde bunun daha fazla zorluklar yaratacağını ifade etti.