Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün Kralı’ndan Filistin çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Filistin halkına yönelik haksızlığın sona erdirilmesi ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir devletin kurulması çağrısında bulundu.

Ulusal Meclis’in üçüncü oturumunun açılışında konuşan Ürdün Kralı, “Filistin davasındaki konumumuz sabittir. Bütün dünyaya mesajımız ise kardeş Filistin halkına yönelik haksızlığın sona ermesi gerektiği, ayrıca 4 Haziran 1967 sınırları içinde başkenti Doğu Kudüs olacak bağımsız ve egemen bir devletin kurulmasıdır” dedi.

Kral 2. Abdullah, ülkesinin terör ve radikalizmle mücadele konusundaki kararlılığını yineleyerek, “Ürdün, terör ve radikalizme karşı mücadelede öncü rolünde kararlı. Bu karanlık düşüncenin özgür ve demokratik Ürdün’de yeri olmayacak” şeklinde konuşarak, gerçek İslam’ın ılımlılık ve hoşgörü yaklaşımını benimsediğini söyledi.

Ürdün’de, 2016 yılından bu yana birtakım terör saldırıları düzenlenirken, bunlardan ikisini DEAŞ üstlenmişti. Ürdün, Suriye ve Irak’taki DEAŞ ile mücadele eden ABD liderliğindeki uluslararası koalisyona katılmıştı.

İç siyasete de değinen Ürdün Kralı, vatandaşların memnuniyetsizlik duyduğu konulardan haberdar olduğunu söyleyerek, “Bu memnuniyetsizlik, maalesef vatandaşlar ile devlet kurumları arasındaki güven eksikliği ve genel bir şüphecilik nedeniyle yaşanıyor. Ürdün’e gelince, diğer ülkeler gibi, inşa ve kalkınma sürecinde bazı hata ve zorluklarla karşılaştı. Ürdün’e karşı adil olun. Başarıları hatırlayın, böylece memnuniyetsizliğinizi sizi ileriye taşıyacak enerjiye dönüştürün. Vatanın, onu yükseklere çıkaracak enerjinize ve kollarınıza ihtiyacı var” dedi.

Ürdünlülerin, özellikle sağlık, eğitim ve ulaşım alanlarında kendilerine sağlanan hizmetlerden çok fazla hak ettiğini dile getiren Kral 2.Abdullah, hükümete, bu hizmetlerin kalitesini geliştirilme yönünde çalışma çağrısında bulundu.