Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün sınırındaki Suriyeliler ülkelerine döndü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdün ordusu, ülke sınırları yakınında bulunan 95 bini aşkın Suriyelinin Suriye’ye geri döndüğünü doğruladı.

Askeri bir kaynak AFP’ye yaptığı açıklamada, “Ürdün sınırı yakınlarındaki güney Suriye’den gelen göçmenlerin yarattığı kriz tamamen sona erdi. Bölgenin güvenliğinin sağlanmasının ardından hepsi Suriye’ye geri döndü” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) geçtiğimiz hafta Ürdün sınırı yakınlarında bulunan Suriyelilerin çoğunun ülkelerine geri döndüğünü, geriye sadece 150 veya 200 kişinin kaldığını bildirmişti.

Ürdün ordusu, bu ayın başlarında sınırın yakınlarındaki sığınmacı sayısının yaklaşık 95 bin civarında olduğunu kaydetmişti. Ordu ayrıca, sınır kapalı olmasına rağmen yaralıların tedavisinin sağlandığını ve insani yardımların yapıldığını söyledi.

Öte yandan askeri kaynak, Yermük havzasında DEAŞ’a bağlı Halid bin Velid Ordusu’ndan yaklaşık bin 500 savaşçının bulunduğunu ifade etti.

Kaynak, “Terörist DEAŞ çetesinin Yermük havzasındaki unsurları önemli ölçüde azaldı. Şu an 1000-1500 arasında örgüt üyesi bulunuyor. Ürdün’ün güvenliğini ve istikrarını tehdit eden bu unsurlar ateş çemberinde. Örgütün bölgede oluşturduğu riskin, Suriye ordusunun bölgeye girmesiyle ya da anlaşmalar yoluyla son bulacağını düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

Halid bin Velid Ordusu’ndan bir grup, Suriye ve Rus savaş uçaklarının Çarşamba gününden beri hedef aldığı Dera’nın güneybatısındaki bir bölgeyi kontrol ediyor. Rusya’nın yardımıyla 19 Haziran’da Dera’ya askeri operasyon düzenleyen rejim güçleri, muhalif gruplara karşı hızlı bir ilerleme kaydetti.

Rusya ve muhalif gruplar, 6 Temmuz’da muhaliflerin ağır silahları teslim etmesini, devlet kurumlarının kademeli olarak kendi kontrol alanlarına girmesini ve yerleşmeyi reddeden savaşçıların Suriye’nin kuzeyindeki İdlib vilayetine tahliye edilmesini içeren bir ateşkes anlaşması imzalamıştı.

Suriye ordusu, Ürdün sınırına komşu olan Dera eyaletinin yüzde 85’ini kontrol altında tutuyor.