Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün, Suriye’nin güneyindeki gelişmeleri yakından takip ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdünlü resmi bir kaynak yaptığı açıklamada, ülkesinin ulusal güvenliğini ve çıkarlarını korumak için Suriye’nin güneyindeki gelişmeleri yakından takip ettiğini belirtti.

Kimliğini belirtmek istemeyen bir üst düzey yetkili bugün Reuters’e yaptığı açıklamada, Suriye’nin güneyindeki gelişmelerin geçtiğimiz yıl arabuluculuk çabalarından sonra Washington, Moskova ve Şam arasında imzalanan ve şiddeti azaltmaya yardımcı olan ‘gerilimi azaltma anlaşması’ etrafında gerçekleştirdiğini söyledi. Üst düzey yetkili, geçtiğimiz yıl anlaşmayı imzalayan üç ülkenin, Suriye’de siyasi bir çözüme ulaşma çabalarını hızlandırmak için önemli bir adım olarak bölgenin korunması gerekliliğini kabul ettiğini de sözlerine ekledi.

Ateşkes şiddeti azalttı

ABD Başkanı Donald Trump döneminde Suriye savaşındaki ilk barış sağlama çabası olan ateşkes, özellikle de İsrail sınırındaki Suriye topraklarını içeren hassas bölgede şiddeti azalttı.

Aynı bağlamda, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün ülkenin güneyinde bulunan Ürdün ve İsrail sınırında yalnızca Suriye hükümet güçlerinin bulunması gerektiğini söyledi.

“Suriyeli olmayan kuvvetler çekilsin”

Lavrov, Mozambik Dışişleri Bakanı José Condungua Pacheco ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında, “Suriyeli olmayan tüm kuvvetlerin karşılıklı olarak geri çekilmesinin gerektiği kesindir. Bunun iki yönlü bir yol olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Açıklamalarına devam eden Lavrov, “Sürekliliğini gerektiren ve hala devam eden bu çalışmanın sonucunda, İsrail sınırının Suriye tarafında rejime bağlı ordu temsilcilerinin durdurulmasına son verilmesi gerekir” dedi.

Bölgeye askeri saldırı gündemde

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), güneyde rejim ordusu tarafından gerçekleştirilen hareketler olduğunu bildirdi. Öte yandan rejim medyası, muhalifleri kontrol altında bulunan bölgelere uçaklarla havadan dağıtılan broşürlerle savaşçıları rejimi kabul etmeye çağırdıkları belirtildi. Her iki durumda yakın zamanda bölgede askeri bir saldırı gerçekleşeceğine dair işaretler bulunuyor.