Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün: Terörle savaşımız devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdün’de saldırı hazırlığındaki bir terör hücresi çökertildi. Yapılan açıklamalar operasyonun başarıyla gerçekleşmesinde istihbarat ve güvenlik birimlerinin uyum içinde yürüttüğü çalışmalara dikkat çekildi.

Ürdün İçişleri Bakanı Semir el-Mubayyıdin, Ürdün Hükümet Sözcüsü Cumana Guneymat ve Jandarma Komutanı Tümgeneral Hüseyin Havatme, başkent Amman’da devriye güçlerini hedef alan son terör saldırısı hakkında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, teröre karşı verilen açık savaşın sürdüğü vurgulandı.

Amman’daki Devriye Kuvvetleri Genel Müdürlüğü binasında gerçekleştirilen toplantıda konuşan İçişleri Bakanı Semir Mubayyıdin, güvenlik güçlerinin son yaşanan terör saldırısında önemli bir görev üstlenerek sorumluları 12 saat içinde belirlediğini söyledi.

Saldırıyı takip eden 12 saatlik süre içerisinde önemli bir işbirliği ve koordinasyon sağlandığına işaret eden Mubayyıdin, bu durumun teröristlerin sivil hedeflere yönelik eylemlere hazırlandığının ortaya çıkarılmasını sağladığını belirtti. “Olay kapsamında yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüpheliler tekfirci düşüncelere sahip” ifadesini kullandı.

Soruşturma kapsamında devriye aracına saldırı düzenlenen bölgedeki bazı evlere yapılan baskınlarda patlayıcı maddelerin ele geçirildiği bilgisini veren Mubayyıdin, bölgede bulunan bir patlayıcının ise kontrollü olarak infilak ettirildiğini sözlerine ekledi.

Mubayyıdin basın toplantısında ayrıca saldırıya karıştığı düşünülen 3 teröristin öldürüldüğünü ve hepsi Ürdün asıllı 10 şüphelinin gözaltına alındığını kaydetti.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre basın toplantısında söz alan Hükümet Sözcüsü Cumana Guneymat de yaptığı açıklamada teröre karşı mücadele stratejisinin geliştirilmesi gerektiğini belirterek söz konusu şahıslar hakkında çıkan yalan haberlerin soruşturmanın seyrini olumsuz etkilediğini dile getirdi.

Cumana Guneymat, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

“Yalan haberler ve doğru olmayan bilgiler, soruşturmanın seyrini olumsuz etkileyen, sağlıklı olmayan bir hava oluşturdu. Biz de mümkün olduğunca doğru bilgileri paylaşmaya çalıştık.”

Basın toplantısında açıklamalarda bulunan jandarma Komutanı Müdürü General Hüseyin Havatme de yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Hassas istihbarat çalışmaları güvenlik güçlerini terör hücresine ulaştırdı. Söz konusu terör hücresi üyeleri yeni bir saldırıya hazırlanıyordu. Hızlı bir soruşturma yürütülmesi vatandaşlarımıza karşı düzenlenmesi muhtemel saldırıyı engelledi.”

Havatme, basın toplantısında yaptığı açıklamada ayrıca hedeflerinin hiçbir vatandaşın yaralanmaması olduğunu belirterek güvenlik ve istihbarat birimleri arasında tam bir koordinasyon olduğunun altını çizdi.