Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün ve Lübnan, Suriye topraklarından gelen teröristleri durduruyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdün ordusunun pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ürdün sınır muhafızları Suriye’den sızmak isteyen 3 kişiyi tutukladığı ve çok sayıda uyuşturucuya el koyduğu bildirildi.

Ürdün silahlı kuvvetlerinde görevli bir kaynak, ”Dün askeri bölgenin kuzeyinde, Suriye topraklarından Ürdün’e sızmaya çalışan 4 kişiye engel olundu. Angajman kurallarının uygulanmasıyla, Suriye’nin derinliklerine çekilmek zorunda kaldılar. Alanın kontrolünden sonra, 549 bin Captagon hap, 122 kg esrar ve 8 bin 550 şerit Tramadol ele geçirildi. Suriye topraklarından Ürdün’e sızmaya çalışan diğer 3 kişi için ise, angajman kuralları uygulanarak tutuklanıp yetkililere teslim edildiler” dedi.

Mart 2011 yılında çıkan Suriye krizinden bu yana 600 binden fazla mülteciye ev sahipliği yapan Ürdün, Sınır prosedürleri gereği savaşmak üzere, Suriye’ye sızmaya çalışan onlarca cihatçı ve uyuşturucu satıcısını tutuklayıp hapsettiğini açıkladı.

Ürdün İçişleri Bakanlığı; ülke dışındaki kaçakçılığın yüzde 85’i uyuşturucu üzerine olduğunu doğruladı. Ürdün Krallığı’nda uyuşturucu ticaretinin cezası, ele geçirilen miktara bağlı olarak 3 ila 15 yıl arasında değişmekte. Bulundurmanın veya kullanmanın cezası ise 3 yıl.

Benzer bir olayda, Lübnan emniyet güçleri ülkenin güneyinde El- Nusra ile iletişime geçmek isteyen Suriye uyruklu şahısları tutukladı. Lübnan resmi haber ajansı NNA haberine göre, Dayr Amis’te asayiş bilgi ofisi, yetkili mahkeme emriyle doğu Sur’da Suriyeli yapılanmasını durdurdu.

Lübnan güvenlik kurumlarındaki tutukluların itirafları sonucu, terör örgütleri ile bağlantısı olan birçok şahsın, DEAŞ ile koordineli olarak Lübnan’da güvenliği tehlikeye sokacak operasyon arayışında olduğu ortaya çıktı.
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi; DEAŞ’ın kalesi olan Rakka şehrinin güneyinde, şehre girmeyi başaran SDG kuvvetleri ve DEAŞ arasında saatlerce süren şiddetli çatışmalar yaşandı. Fırat nehrinin kuzey kıyısında Rakka şehrinin güney kesiminde El Hal pazarı batısı ile Hişam bin Abdulmelik mahallesi arasında çatışmalar devam ediyor.
Şehrin kurtuluş hareketini yöneten SDG, uluslararası koalisyonun desteği ile Rakka şehrinin içlerine kadar girdi.