Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün’de 17 DEAŞ üyesi yakalandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdün, DEAŞ’ın planladığı büyük bir saldırının önlendiğini resmen açıkladı. Amman yönetiminin açıklamasında Ürdün Genel İstihbarat Dairesi yetkililerinin operasyonunda 17 teröristin yakalandığını bildirdi.

Ürdün İstihbaratı, terör hücresinin planladığı eşzamanlı eylemlerle, güvenlik ve istikrarı bozup kargaşaya sebebiyet vererek vatandaşlarda korku yaratmayı amaçladıklarını vurguladı.

İstihbaratın yaptığı operasyon neticesinde 17 militan tutuklandı. Operasyonda mühimmat ve silahlar da ele geçirildi.

İstihbaratın çalışmaları planları ortaya çıkardı

Örgüt elemanlarıyla ilgili soruşturma neticesinde örgütün entegre planlar hazırladığı ve hedeflerini gerçekleştirmek için keşif ve denetim yaptıkları ortaya çıktı. Güvenlik birimleri planlanan eylemlerin güvenlik ve askeri merkezler ile ticaret merkezleri, medya organları ve ılımlı din adamlarını hedeflediği ortaya çıkardı.

Teröristler planlarını uygulayabilmek için gerekli olan parayı Rasife ve Zerka şehirlerindeki banka soygunlarıyla ele geçirmeyi planlamıştı. Yine otomatik silah ve gerekli malzemeleri alabilmek için oto hırsızlığı yapmak da planları arasındaydı. Örgüt piyasada bulunan kimyasal maddelerle patlayıcılar üretmeyi de hedefliyordu.

Davaya Devlet güvenlik mahkemesi bakacak

Savcılık, şüphelilere, terör eylemleri yapmak için plan kurmak, terör propagandası yapmak, terör eylemlerine dahil olmak, terörist eylemler için silah ve mühimmat edinmek, terör eylemleri için para sağlamak ve terör eyleminde kullanmak için silah edinmek gibi suçlamalar yöneltti. Savcı soruşturma işlemlerini tamamlandıktan sonra şüphelileri Devlet Güvenlik Mahkemesi’ne sevk edecek.

DEAŞ örgütüne bağlı 4 kişiden oluşan bir hücre, 2016 yılının sonlarında Ürdün’ün güneyindeki Karak kalesine saldırarak 13 kişiyi öldürmüştü. Operasyon sonucu bu dört terörist öldürülmüştü.

14 bin 150 dava açıldı

Bu arada Ürdün Güvenlik Mahkemesi Başkanı Muhammed el- Afif, mahkemenin 14 bin 150 dava dosyasının açıldığını açıkladı. Bu dosyaların 14 bin 100’ünün yaklaşık yüzde yüzünü terör ve uyuşturucu davalarının oluşturduğunu belirtti.

Afifi, 2017 yılında terör davalarından açılan dosya sayısı 320’ye ulaştığını açıkladı. Mahkeme Başkanı Uyuşturucuyla Mücadele Biriminden gelen dava sayısının ise geçen yıllara oranla giderek artığını dosya sayısının 13 bin 800’e ulaştığını belirtti.

Dava sayısı artıyor

2014’te kaydedilen dava sayısı 4 bin 300 idi. 2015’te 9 bin 700’e ulaşan bu sayı 2016 yılında 14 bin 700 davaya kadar yükseldi. Afif, 2017 yılında 14 bin 150 dava kaydedildiğini bu sayının bir önceki yıla göre 550 dosya kadar azaldığını açıkladı. Her yıl 5 bin dava dosyasının eklendiği bir vasatta görülen bu düşüş, Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin üstün gayretleri ile kaçakçılık ve anti narkotik şubenin çalışmalarının önemini gösteriyor.

Afif, silahlı kuvvetlerin sınırda gerçekleştirdiği sıkı kontroller neticesinde gerek uyuşturucu kaçakçılığı gerekse terör örgütlerine üye olmak gibi kanun dışı eylemler yapmak isteyen teröristlerin girişlerini engellediğini vurguladı. Afif, “Uyuşturucu kaçakçılığında ve satışında geçen yılki verilere göre görülen bu düşüşün, emniyet güçlerinin uyuşturucuyla mücadelede yeterliliğini gösteriyor” dedi.

Afif, terör ve uyuşturucu davalarında kefaletin yasaklanması ve cezaların arttırılmasının suça meyleden herkese caydırıcı bir unsur olduğunu ve bu konuda Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin önemli bir rol oynadığını sözlerine ekledi.