Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün’de ekonominin yükselen nabzını düşürmek için kabine değişikliğine gidildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdün Başbakanı Hani el-Mulki, pazar günü yaptığı açıklamada, hükümetinde değişikliğe gidildiğini ve kabinede yer alan 2 başbakan yardımcısı ve 7 bakanın değiştirildiğini belirtti. Bu değişiklikle el-Mulki hükümetinde altıncı kez kabinde revizyona gidilmiş oldu.

Ürdün Kraliyet Divanı tarafından yapılan açıklamada, başta içişleri bakanı olmak üzere 7 bakan ve 2 başbakan yardımcısının değiştirildiği belirtildi.

Revizyon kapsamında, Başbakanlık İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı görevine Cemal es-Serayira atanırken, Ekonomi İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak, daha önce Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı görevinde bulunan ve Temsilciler Meclisi üyesi Cafer Hasan atandı. Cafer Hasan, geçmişte, Ürdün Kralı 2. Abdullah’ın ofis müdürlüğü ve Planlama Dairesi yöneticiliği görevini üstlenmişti. Hasan’ın ataması, büyüyen ekonomik zorluklar ve zayıf kalkınma sebebiyle yayılan bir ekonomik öfke dalgasına karşı yapılmış bir girişim gibi görünüyor.

El-Mulki’nin halk arasındaki popülaritesi düştü

Başbakan el-Mulki, bu yılın başlarında, yükselen kamu borcunu azaltmak için Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından önerilen bir girişimle yeni genel vergiler uygulamasına gitti. Ancak bu durum orta halli Ürdün vatandaşlarının tepkisini çekerken el-Mulki’nin halk arasındaki popülaritesini ise olumsuz şekilde etkiledi.

Maliye Bakanı Ömer Malhas görevine devam ederken, uzun yıllar Kraliyet ailesinin danışmanlığını sürdüren Eymen Safadi Dışişleri Bakanlığına getirildi. Safadi, ilk kez geçtiğimiz yıl bakanlığa atandı. Safadi, Washington ile sürdürülen Ortadoğu politikasıyla ilgili görüşmelerde Ürdün heyetine başkanlık etti.

Su ve Sulama Bakanı Hazım en-Nasır’ın yerine Ali el-Gazavi, Çalışma Bakanı Ali el-Gazavi’nin yerine Semir Murad, İçişleri Bakanı Galib ez-Zubi’nin yerine Semir el-Mubayyıdin, Çevre Bakanı Yasin el-Hıyat’ın yerine Nayif el-Fayiz, Gençlik Bakanı Hadise el-Hureyşe’nin yerine Beşir er-Revaşide, Vakıflar Bakanı Vail Arabiyyat’ın yerine Abdunnasır Ebulbesal ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Bişr el-Hasavne’nin yerine Ahmed el-Uveydi getirildi.

Kraliyet Divanı açıklamasına göre, bakanlar, Kraliyet Divanı Başkanı Fayiz et-Taravne’nin katılımıyla Hüseyin Sarayı’nda Kral Abdullah’ın önünde yemin ettiler.

Üç bakan revizyondan etkilenmedi

Yeni İçişleri Bakanı Semir el-Mubayyıdin, İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri olarak görev yapmıştı. Çevre Bakanı Nayif el-Fayiz ise daha önce Turizm Bakanlığı görevinde bulundu. Vakıflar Bakanı Abdunnasır Ebulbesal daha önce İslam Bilimleri Üniversitesi başkanı olarak görev yapmıştı. Yeni Çalışma Bakanı Semir Murad, önceki hükümetlerde de aynı görevi üstlenmişti. Kabinedeki sadece üç bakan revizyondan etkilenmedi.

El-Mulki hükümetinde altıncı kez kabine değişikliğine gidildi

Bu değişiklikle birlikte, 1 Haziran 2016’da kurulan ve 29 bakanın yer aldığı el-Mulki hükümetinde altıncı kez kabine değişikliğine gidilmiş oldu. Değişiklik, El-Mulki’nin yüksek enflasyon oranları nedeniyle Temsilciler Meclisi’nde kabinesine yönelik gerçekleştirilen güven oylaması sonucunda çıkan olumsuz sonuçtan yaklaşık bir hafta sonra geldi. Ürdün hükümeti, bu yılın başında, kamu borcunu yaklaşık 35 milyar dolar kadar aşağıya çekmek için birçok mal ve malzemeye yeni vergiler uygulama kararı aldı.

“Reform alanında büyük adımlar attık”

Ürdün Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan el-Mulki, “Mali reformun tamamlanmasının ardından bir sonraki aşama olarak yapılan revizyonun, kamu borcundaki devam eden artışın önüne geçebilmek için en önemli etken olan ekonomiyi canlandırmaya odaklanılacağını ve sosyal refaha katkıda bulunan dengeli büyümeyi yönlendirileceğini belirtti. Başbakan, “Hükümet, son iki yıldır kamu maliyetlerinde finansal reform alanında büyük adımlar attı. Kamu maliyesinde değişikliğe gitmek, reforma tabi tutmak, hazinenin statüsünü güçlendirmek ve bütçedeki açığı durdurmak için önlemler alındı” ifadelerini kullandı.

İç güvenlik sisteminde bir hata olduğu açıkça ortada

Hükümetin çalışma programının hukukun üstünlüğüne odaklanacağına işaret eden Başbakan el-Mulki demecinde, “Son üç aydır, ister suçlar, ister uyuşturucu olayları veya hırsızlıklarla ilgili olsun iç güvenlik sisteminde bir hata olduğu açıkça ortaya çıkmıştır. Bu yüzden birinci öncelik hukukun üstünlüğüne verildi. Bir sonraki aşamanın önceliklerinden birisi de gençlik ve eğitim üzerine yoğunlaşmak olacak. Gençlerle daha fazla iletişim kurma ve görüşlerini dinleyip onları motive etmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Ürdün, 680 bin Suriyeli mülteciyi ağırlıyor

Ürdün ekonomisi, Irak ve Suriye’deki çatışmalardan ciddi şekilde etkilenmiş ve kamu borcu yaklaşık 35 milyar dolara ulaşmıştır. Su ve doğal kaynaklar kıtlığının bulunduğu Ürdün, enerji ihtiyaçlarının yüzde 98’ini ithal ederek karşılıyor. Ürdün Krallığı, Mart 2011’den bu yana ülkelerindeki savaş alanlarından kaçan 680 bin Suriyeli mülteciyi ağırlıyor.

Ürdün’deki yoksulluk daha da arttı

Ürdün son yılların en büyük ekonomik sıkıntısı ile karşı karşıya olduğunu söyleyen Politikacılar ve ekonomistlere göre, fiyat artışları ve geçmişte yapılan mali desteğin kesilmesi Ürdün’deki yoksulluğu daha da şiddetlendirdi. Önceki artışların aksine, yalnızca çeşitli protestolar yapılmıştı. Ancak Salt’daki mitingde göstericilerin attığı sloganlar, şu ana kadarkilerin en tehlikelileriydi.

Geçtiğimiz cuma günü, ‘Sabrın da sonu vardır. Fiyatlar düşene kadar intifadayız’ sloganlarının atıldığı mitinge müdahale için yetkililer, Salt kentine takviye güç gönderdiler. Hükümet, düşük gelirli insanlara yapılan nakit yardımlarının, fiyat artışlarının etkisini hafiflettiğini açıkladı.