Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün’de hükümet güvenoyu aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdün’ün yeni Başbakanı Ömer Rezzaz hükümeti mecliste güvenoyu aldı. Rezzaz yaptığı açıklamada ülkenin ilerlemesine yönelik çalışmaların hız kazanacağını söyledi.

Ürdün Başbakanı Ömer Rezzaz’ın dün kurduğu hükümet, 129 milletvekilinden 79’unun ‘evet’ oyu vermesiyle güvenoyunu kazandı. Milletvekillerinden 42’si ret oyu kullanırken, 2 milletvekili çekimser oy kullandı. 6 milletvekili ise oylamaya katılmadı. Rezzaz hükümeti güvenoyunu 5 gün süren 10 oturumun ardından kazandı.

Razzaz, vatanı için zorluklar yaşıyan Ürdünlülerin gönüllerinde iz bırakmak istediğini söyledi.

Güven oylamasından önce mecliste konuşma yapan Rezzaz, “Biliyorum zor bir sınavla karşı karşıyayım ve bu sınavı vermeye çalışacağım” dedi. Yolun uzun ve zor olduğunu işaret eden Rezzaz, Ürdünlülerin isteklerine daha iyi ulaşması için elinden geleni yapacağını vurguladı. Ayrıca bakanların açıklamalarına ilişkin meclis tartışmalarını ve müzakereleri dinledi.

Rezzaz konuşmasında “Bütün gözlemler, görüşler ve öneriler belgelendikten sonra daha büyük ilgi görüyor” ifadelerini kullanarak, önemli konular ve önerileri tartışmak için bloklarla düzenli aralıklarla toplantılar düzenleme vaadinde bulundu.

Değişimin Ürdünlülerin hakkı olduğunu vurgulayan Ürdün’ün yeni Başbakanı Ömer Rezzaz, “Ya değişim yaparız ya tarihin bir parçası oluruz ya da düşmana teslim oluruz. Nihilizm ancak değişime katkıda bulunmadan gerçekliğimizi kabul etmektir. Biz, değişmeye cesareti olan herkesi değiştireceğimize inanıyoruz” dedi.

Reformun temel dayanağının gençler olduğunu belirten Rezzaz, gençlerin ileriye doğru hareket etmeye hazır olduğunu söyledi. Reform projelerinde gençlerin katılımının güçlendirilmesine önem verileceğini belirterek gençlerin küresel düzeyde en düşük katılım oranına sahip olduğuna işaret etti. “Nesiller bize bakıyor ve biz onları kaybetmek istemiyoruz” ifadelerini kullanan Rezzaz hükümetin odak noktasının işletim projelerinin geliştirilmesi olduğunu kaydetti.

Sağlık ve sosyal sigortalar konularında vaatlerde bulunan Rezzaz, hastanelerin gelişimi için özel kriterler belirleneceğini ve ihtiyaç olması durumunda farklı hastane kategorileri arasında iş birliğini artacağını söyledi.

Tarım sektöründeki vergilerin ve yapı sistemlerinin incelenmesi vaadinde de bulunan Rezzaz hukukun üstünlüğünün ve insan haklarının göz önünde bulundurularak genel af talebi üzerine çalışmaların hazırlanacağını ifade etti.

Zekat Fonu programını aktif hale getirileceğini ve toplu taşımanın iyileştirileceğini söyleyen Başbakan, su güvenliğinin korunması için strateji oluşturulmasına devam edileceğini, eski hizmetlerin ve turizm sektörünün geliştirileceğini, yatırımın teşvik edileceğini, çöl halkının durumunun gözden geçirileceğini belirtti.