Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün’de sel felaketi: 14 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, Ürdün’de etkili olan sel felaketinin ardından Ürdün Kralı 2. Abdullah’a başsağlığı dileklerini iletti. Kral Selman bin Abdülaziz, Kral 2. Abdullah’a gönderdiği mesajda şunları söyledi:

“Ürdün Haşimi Krallığı’nın bazı bölgelerini istila eden sel felaketinin ve bunun neticesinde meydana gelen ölümlerin, yaralanmaların ve kayıpların haberini aldık. Suudi Arabistan Krallığı hükümeti ve halkı adına size, kurban ailelerine ve kardeş Ürdün Haşimi Krallığı halkına en derin başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Allah’tan vefat edenlere geniş rahmeti ve mağfireti ile muamele etmesini, ailelerine sabır ve teselli vermesini niyaz ediyor ve yaralıların bir an önce şifa bulması için dua ediyoruz.”

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman da Ürdün Kralı’na başsağlığı dileklerini ileterek “Ürdün Haşimi Krallığı’nın bazı bölgelerini istila eden sel felaketinin ve bunun neticesinde meydana gelen ölümler, yaralanmalar ve kayıpların haberini aldım. Size ve bütün kurban ailelerine en içten başsağlığı dileklerimi iletiyorum” dedi.

Ürdün’ün başkenti Amman’ın 55 kilometre batısındaki bölgeye komşu olan yaylalara perşembe akşamı düşen yoğun yağışlar sonucu meydana gelen sel Ölüdeniz bölgesini sarstı.
Ürdün Sivil Savunma Sözcüsü Binbaşı Iyad el-Ömer, yaşanan sel felaketi sırasında 14 kişinin öldüğü, 22 kişinin de yaralandığı açıklamasında bulundu.

Sky News Arabia, yayınladığı son dakika haberleri ile saat 08.30 itibariyle ölü sayısının 17’ye yükseldiğini bildirdi. Ayrıca Ürdünlü bir kaynak, Ürdün Kralı 2. Abdullah’ın kurtarma operasyonlarını doğrudan takip ettiğini belirtti.

Ürdün Sivil Savunma Sözcüsü tarafından yapılan açıklamanın devamında 34 kişinin kurtarıldığı ve halen kayıp olan öğrenciler ile bölgeyi ziyaret eden şahısları arama ve kurtarma çalışmalarının devam ettiği kaydedildi.

Kurtarma ekiplerinin yaşanan sel felaketinin ardından mahsur kalan 10 öğrenci ve bir öğretmeni kurtarmak için çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Sözcü, kurtarma ekiplerinin Medeba, el-Hidan ve Zerka Mâîn dağlık bölgelerinden gelen sel baskınlarının ardından 7 kilometrelik bir alanda çalışmalarda bulunduğunu kaydetti.

Ürdün’ün resmi haber ajansı PETRA’nın haberine göre öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlara yönelik kurtarma operasyonlarına Ürdün Başbakanı Ömer el-Rezzaz da katıldı.

Rezzaz, sivil ve askeri kurumlara derhal bölgeye gitmeleri ve olayı sahadan takip etmeleri talimatı verirken Bayındırlık ve İskan Bakanı ile Sivil Savunma Genel Müdürü, arama ve kurtarma çalışmalarını yakından takip etmek için bölgeye gittiler.
Bölgeye helikopterlerin gönderildiğini kaydeden PETRA haber ajansı, belediyeler ve bayındırlık bakanlıkları ile Arap Potash Şirketi’nden mekanizmaların da harekete geçirildiğini kaydetti.

Yoğun toz tabakası ile birlikte yaşanan görüş eksikliği nedeniyle dün çöl yolunda meydana gelen araba kazalarında 15 kişi yaralandı. Bir sivil Savunma kaynağı, yaralıların el-Nedim hükümet hastanesine nakledildiğini ve durumlarının hafif olduğunu belirtti.

Güvenlik hizmetleri, yolun kenarlarındaki toprak kayması nedeniyle Ölüdeniz yolunu tamamen ulaşıma kapattı. Yetkili kurumların sahada konuşlandırıldığını doğrulayan bir güvenlik kaynağı, yolu en kısa sürede tekrar açmak için engelleri kaldırmaya çalıştıklarını kaydetti.

Ürdün Meteoroloji Dairesi Genel Müdürü Hüseyin el-Mumeni yaptığı açıklamada hava durumuna ilişkin verilen uyarıların önemli olduğunu belirtti. Sabahın ilk saatlerinden bu yana ülkenin farklı bölgelerinde çeşitli hava değişimlerinin gözlendiğini söyledi.

Ürdün bölgesinde etkili olan yüzey rüzgârları yoğun toz tabakalarına ve bunun sonucunda özellikle dış yollarda görüş kaybına yol açıyor. Bir dizi farklı meteoroloji istasyonunda rüzgârın hızının saatte 80 km’ye ulaştığı kaydedilirken ülkenin güney, merkez ve kuzey bölgelerinde yağmur ve dolu yağışları gözlendi.

El Mumeni, özellikle yağmur yağdığı zaman havada bulunan tozların asfalt yolların üzerinde bir çamur tabakası oluşmasına sebep olmasından dolayı araçların kayma tehlikesine karşı sürücüleri uyardı.

Fırtına Lübnan’da da etkili oldu

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta ve sahil bölgelerinde de büyük dolu tanelerine dönüşen yoğun yağmurlar ve fırtınalar sonucunda maddi hasar yaşandı. Can kaybı olmadı. Yolların su altında kalması ile birlikte trafikte izdihamlar yaşanırken, fırtınanın etkisiyle ağaçlar devrildi. Ayrıca araçların camlarının kırılmasının yanı sıra elektrik ve telefon hatlarında da kesintiler yaşandı.

Ulusal Haber Ajansı, özellikle Akkar ilinin kuzeyindeki dağlık bölgeleri vuran fırtına sebebiyle düşen ağaçların gerilim hatlarına zarar vermesinden dolayı elektriklerin kesildiğini ve bakım-onarım ekiplerinin çalışmalara başladığını bildirdi.

Ortadoğu Hava Yolları Şirketi, Refik Hariri Uluslararası Havalimanı yolcularına kendileriyle temas halinde olmaları ve fırtına nedeniyle bazı uçuş saatlerinde gerçekleşen değişiklikler sebebiyle uçuş tarihlerini kontrol etmeleri çağrısında bulundu.

İç Güvenlik Güçleri Genel Müdürlüğü de kazaya sebep olabilecek durumlardan kaçınmaları için sürücülere yönelik fırtına ile ilgili uyarılarda bulundu. Sivil Savunma Genel Müdürlüğü de fırtına sırasında yapılması gerekenlere ilişkin yönergeler yayınladı.

Beyrut’un Verdun bölgesindeki en büyük ticaret komplekslerden birine ulaşan yağmur nedeniyle az sayıda da olsa mağazalarda kısmi su baskını oluştuğu belirtildi. Ayrıca yoğunluğu ve şiddetli bakımından olağandışı sayılabilecek yağışların neden olduğu sorunların çözülmesi amacıyla yetkili ekiplerin bölgeye ulaştırıldığı kaydedildi.