Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün’de sel felaketi sonrası ölü sayısı 20’ye yükseldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdün’ün Ölü Deniz (Lut Gölü) bölgesinde yaşanan sel felaketinde ölü sayısı 20’ye yükselirken 35 kişinin de yaralandığı ifade edildi. Sosyal medyada paylaşılan görüntüler ise yağışların ne kadar şiddetli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Ürdün resmi ajansı Petra, çoğu okul gezisine giden öğrenciler olmak üzere bölgedeki selden hayatını kaybedenlerin sayısını 20 olarak açıklarken, olayda 35 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Habere göre, Ürdün Sivil Savunma ekiplerinden bir kaynak, selde kaybolan kişilere yönelik arama çalışmalarının hala sürdüğünü bildirdi.

Okul gezisi için gitmişlerdi

Aynı kurumdan AFP’ye konuşan başka bir kaynak ise, 11 ila 14 yaş arasındaki kurbanların Ölü Deniz bölgesine okul gezisi düzenlediklerini söyleyerek, hayatını kaybeden diğer insanların da, termal suların yer aldığı turistik bölgede yürüyüş yaptıklarını iletti.

Kaynak, yaralılar arasında, kurtarma operasyonlarına katılan güvenlik birimlerinin de olduğunu dile getirdi.

Kamu Güvenliği Müdürlüğü de, bugün saat 07.00’den itibaren, bölgede arama kurtarma çalışmalarının yapıldığı alana çıkan yolların trafiğe kapatılacağını duyurdu.

Soruşturma açılacak

Eğitim Bakanı Azmi Muhafaza, yaşanan olayda tüm sorumluluğun gezi organizatöründe olduğunu söyleyerek, gerçekleri öğrenmek için Bakanlığın kapsamlı bir soruşturma açacağı bilgisini verdi.

Muhafaza, Ölü Deniz’deki yaşanan sele maruz kalan gezi otobüsünün, bakanlığın onayladığı rotayı ihlal ettiğini de sözlerine ekledi.

Ulusal yas ilan edildi

Ürdün Kraliyet Divanı, ülkedeki bayrakların, trajik kazanın kurbanlarına ilişkin tutulan yas nedeniyle bu sabahtan itibaren 3 gün boyunca yarıya indirileceğini bildirdi.

Ürdün’e taziye mesajı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Ürdün Kralı 2. Abdullah’ı telefonla arayarak, yaşanan trajik olay nedeniyle taziye dileklerinde bulundu.

Öte yandan yaşanan sel felaketi nedeniyle Ürdün Kralı 2. Abdullah’ın yarın gerçekleştirmeyi planladığı Bahreyn ziyaretini iptal ettiği açıklandı.

Ürdün’de, Perşembe günü (dün) öğleden sonra başlayan şiddetli yağışlar, çeşitli bölgelerde sel baskınlarının yaşanmasına neden oldu.

Dünyanın en alçak noktası ve deniz seviyesinden 400 metre daha aşağıda yer alan Ölü Deniz bölgesi, şiddetli yağışlarda sele maruz kalıyor.