Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün’de sel felaketinin kurbanlarının sayısı 12’ye yükseldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Amman: Şarku’l Avsat

Ürdün kurtarma ekipleri, ülkenin merkez ve güney bölgelerindeki şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketinde kaybolanları arama çalışmalarına devam ediyor. Çalışmalar sırasında dün (10 Kasım) sabah saatlerinde bir kız çocuğunun cansız bedenine ulaşılmasının ardından ölü sayısı 12’ye yükseldi. Aynı şekilde hala bir kız çocuğunun kayıp olduğu ve 2 İsrailli turist ile de bağlantının kesildiği aktarıldı.

Öte yandan Dünyaca ünlü Petra harebelerini ziyaret eden binlerce turist bölgede mahsur kaldı.

Ürdün Sivil Savunma Müdürlüğü sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Madaba bölgesindeki Vadi el-Hidan’da sel sularına kapılan bir kız çocuğunu arama çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Sözcü, aynı bölgede bir kız çocuğunun cesedine ulaşıldığını ve iki kişinin de kurtarıldığını söyledi. Sözcü, Madaba, Ma’an ve Balka’daki Sivil Savunma Operasyonu odalarının geçtiğimiz Cuma günü Dab’a, el-Vala, Melih, Vadi Musa, Vadi Şuayb ve Petra’da şiddetli yağış sebebiyle oluşan sel sularında kaybolan kişilere dair bilgi aldığını aktardı. Sivil Savunma Müdürlüğü sözcüsü, savunma ekiplerinin, ordu, jandarma ve kraliyet helikopterlerinin de katılımıyla dalgıç, arama kurtarma ekipleri, çok sayıda mekanizma ve özel teçhizatlarla kurtarma çalışmaları yürüttüğünü söyledi.

Şiddetli yağış ve sel sularının neden olduğu bölgedeki toprak yapısı, arama kurtarma çalışmalarında aksamalara neden olurken, çalışmalara katılan ekipler, binlerce vatandaşı güvenliklerini sağlamak üzere başka bölgelere tahliye etti. Çalışmalar kapsamında 12 kişi tedavi edilirken, kurtarma ekibinden bir dalgıç da dahil 12 kişi yaşamını yitirdi.

Ürdün silahlı kuvvetleri dün yaptığı açıklamada, arama kurtarma ekiplerinin söz konusu çalışmalara katıldıklarını belirtti. Açıklamada, birçok hastanenin yaralıları tedavi etmek üzere hazır bulunduğu, onlarca asker ve subayın çalışmalarda yer aldığı belirtildi. Aktarılana göre Cefr bölgesindeki Prens Muhammed Askeri Kültür Okulu’nda 23 kişi, Ezher bölgesindeki Prens Hasan Askeri Kültür Okulu’nda 109 kişiyi içeren 18 Ürdünlü aile güvence altına alındı. Silahlı kuvvetlerin açıklamasında, Cefr, Dab’a ve el-Vala bölgelerine, kayıpları kurtarma çalışmalarına katılmaları için sağlık ve mühendislik ekipleri ile askerleri içeren çok sayıda Super Puma uçağının gönderildiği ifade edildi.

Öte yandan Ürdün Bilgi İşleri Bakanı Jumana Ganimat, ülkenin güney bölgelerinde Cuma günü kaybolmalarının ardından iki İsrailli turistten haber alınamadığını duyurdu. Ganimat yaptığı yazılı açıklamada, “Bu (dün) sabah silahlı kuvvetlerdeki ortak operasyon yetkilileri ve İsrail’in Amman büyükelçisi ile temaslar gerçekleştirildi. Ülkenin güneyindeki iki İsrailli turist ile iletişimin kesildiği aktarıldı” dedi. Bakan, “Tel Aviv büyükelçiliğimiz, bilgiyi doğrulamak ve kayıp İsraillilerin isimlerini öğrenmek amacıyla İsrail Dışişleri Bakanlığı ile temas halinde” ifadelerini kullandı. Petra haber ajansının aktardığına göre Jumana Ganimat ayrıca, “Şu ana kadar 4 İsrailli aileleriyle bir araya geldi, diğer 2 kişi hakkındaki bilgiler ise belirsizliğini koruyor” dedi.

Binlerce turist Petra’da mahsur kaldı

Ürdün’deki sosyal paylaşım siteleri tarafından yayınlanan görüntüler, Madaba’daki Melih, el-Vale ve Vadi el-Hidan bölgelerinin çamur altında kaldığını ortaya koydu. Paylaşılan birçok görüntü, ülkenin güneyindeki antik kent Petra’daki binlerce yabancı turistin sel suları altında mahsur kaldığını gösterdi.

Öte yandan Madaba Valisi Hasan el-Kıyam, kurtarma ekiplerinin geçtiğimiz Cuma akşamı Madaba’daki el-Hidan bölgesinde sel sularında kaybolan bir kız çocuğunun cesedini bulduklarını belirtti. El-Kıyam, kurtarma çabalarının hızlandırıldığını duyurdu.

Ürdün Başbakanı Ömer el-Razaz da vatandaşlara iklim sorunlarıyla mücadeleye hazırlanma çağrısı yaptı. El-Razaz, Ulusal Güvenlik ve Kriz Yönetimi Merkezi’nde gerçekleştirilen bir toplantıda, “Zor günler geçiriyoruz. Dünyada ve bölgede iklim değişikliği yaşanıyor. Bu zorluklarla mücadele etmeye hazır olmalıyız” açıklamasında bulundu.

Meteoroloji Dairesi Başkanı Hüseyin el-Momani, yağışın yüksek sıcaklıktan kaynaklandığın ifade etti. Meteoroloji Dairesi Başkanı, Ürdün’ün 20 Aralık’a ve kış mevsiminin başlangıcına kadar hava değişiklikleri karşısında savunmasız kalabileceğini aktardı.

Öte yandan Ürdün Su ve Sulama Bakanı Raid Ebu es-Suud, Ürdün’deki 14 ana barajın, son 48 saat içerisinde 336 metreküp toplam depolama kapasitesinin yaklaşık yüzde 26’ının dolduğunu belirtti.

Ürdün güvenlik yetkilileri de kötü hava koşullarının 10 Kasım’a kadar devam edeceği uyarısında bulunmuştu.

Öte yandan Eğitim Bakanlığı ise ülke genelinde okulları Cumartesi günü tatil ettiğini duyurdu. Kamu Güvenliği Genel Müdürlüğü de vatandaşlara, alçak yerlerden uzaklaşma ve güvenli alanlara taşınma çağrısı yaptı.

Ürdün’ün güneyindeki Petro ve Vadi Musa bölgesi de dahil birçok alan, geçtiğimiz Cuma günü şiddetli yağışlara tanık oldu. İki hafta önce de Ürdün’ün batısındaki Ölü Deniz bölgesinde öğrencileri taşıyan gezi otobüsünün sel sularına kapılması sonucu 21 kişi yaşamını yitirmişti. Olaydan 1 hafta sonra Ürdün Eğitim Bakanı Azmi Muhafaza ve Turizm Bakanı Lina Annab istifa ettiklerini açıklamıştı.