Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün’de teravih namazı tartışması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdün Vakıflar Bakanı Abdül Nasır Ebu El Basal’ın, 8 rekât kılınan teravih namazını 20 rekâta çıkarılması kararı, Ürdün toplumunda ve sosyal medyada yoğun tartışmalara neden oldu.

Ürdün’deki İslami Kutsallar ve Vakıflar Bakanlığı, teravih namazının 8 rekâttan 20 rekâta çıkarılması yönündeki kararının tüm camilerde uygulanmasını istemişti. Bakanlığın kararı sosyal medyada lehte ve aleyhte farklı tepkilere yol açtı.

Bazıları, atalarının uygulamış olduğu gibi teravih namazının 20 rekat olması gerektiğini savunurken, diğerleri de özellikle uzun saatler oruç tutanların üzerindeki yükün hafifletilmesi gerektiğini savundu. Halime El Rayyan Camii İmamı Muhammed El Muhsin, “8 rekat huşu içinde namaz kılmak adettendi. Eğer rekat sayısı 20’ye çıkarsa, her rekatta okunacak Kuran kıraatini de hesaba katarsak, namazda huşu olmayacak ve hızlı bir şekilde eda edilmiş olacak. Namazın 20 rekât olması, namaz kılanlar için yorucu olacaktır. Hatta uzun süreli oruç tutan insanları namazdan soğutabilir. Çoğu insan da sabah işe gidiyor ve eve yorgun dönüyor” dedi.

Başkanın ibadete, özellikle de nafile ibadete karışmaması lazım

Şeyh Hasan Ebu Halil ise, “Karar benim için bir sürpriz olmadı. Ramazanda teravihi 20 rekat kılmak adetimdir. Fakat namaz kılanların çoğu 20 rekata uymuyor, 8. rekattan sonra çıkıyorlar. Özellikle de sabah erkenden işe gidecek olanlar. Bu yüzden Başkanın ibadete, özellikle de nafile olan teravih namazına karışmaması lazım. Bunun yerine genelleştirme yapmadan insanları 20 rekata teşvik etmeleri gerekir. Teravih nafile namazdır, bir tür gönüllülüktür ve Allah’a yakınlıktır. Bu karar ise insanları camilerden soğutabilir” şeklinde konuştu.

Tevhid Camii İmamı: Çoğunluk kaç rekat kılmak isterse…

Tevhid Camii İmamı Said El Mecali ise şöyle bir açıklamada bulundu:
“Namaz kılanların görüşünü almaya çalışacağım. Eğer çoğunluk 20 rekat istiyorsa, 20 rekat kılınacak. Fakat çoğunluk 8 rekat isterse o zaman yine çoğunluğun yanında olacağım. Böyle bir durumda Başkanın kararına itibar etmeyeceğim. Teravih namazı nafiledir, farz namaz değildir.”

Karara sosyal medyada tepkiler

Hükümetin vergileri yükseltmesini hatırlayan hassas insanlar tarafından, Vakıflar Bakanlığı’nın ‘yükseltme’ye dair bir söz kullanmaması yönünde ise onlarca tweet atıldı.
Atılan tweetlerden biri şöyle:
“Artık Vakıflar Bakanlığı’nın dahi yükseltme politikası var… Rekat sayılarını yükseltme politikası… Hac fiyatlarını yükseltme politikası…”
Bir başka tweet ise şu şekilde:
“Hükümet bir sonraki vergi artışına alıştırmak için rekat sayılarını yükseltiyor…”
Bir başkası:
“ Teravih namazı imamlara bağlıdır… Okuyuşları iyi, sesleri de güzel ise şayet, İşte o imamın ardında 20 rekat namaz kılınır.”
İçlerinden bir başkası ise, “Bu karar, toplumun üyeleri arasındaki bölünmeleri daha da derinleştirecek. Karar, dini vecibelerin alay konusu haline getirmeye başladı. Fetva Departmanı, kararın lehine bir tavsiyede bulunmalı. Fakat tavsiye, Departmanın kötülenmesine yol açacak kadar güçlü de olmamalıdır” görüşünü savundu.

Ehli Sünnet, 20 rekat hususunda ittifak etmiştir

Ürdün İslami Kutsallar ve Vakıflar Bakanlığı, Fetva Departmanından gelen tavsiyeye istinaden, “Ehli Sünnet Teravih namazının 20 rekat olduğu hususunda ittifak etmiştir” dedi.

Genel Fetva Departmanından yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:
“Asil İslam Kentlerinde ve iki kutsal camide yapmamız gereken şey budur. Kim buna tam bir şekilde güç yetirirse, sünneti tam olarak eda etmiş olur. Kim tam olarak güç yetiremezse de sünnetin bazılarını eda etmiş sayılır. Namaz kılan kişinin ecri de vardır. Fakat onu bu ecirden alıkoymak, ya da namazında herhangi bir kısıtlama yapmak ise kimseye düşmez. Çünkü nehyetmek ancak kötü fiiller için geçerlidir.”

Vakıflar Bakanı, teravih namazlarını eda etmek için camilere erken gitme çağrısında bulundu. Vaizeleri ise teravihlerde değil, ancak sabah, öğle ve ikindi vakitlerinde camilerde bulunmaya çağırdı. Teravih namazları sırasında da Kuran kıraatlerinde bir hafifletilmeye gidilmesi gerektiğini belirtti.