Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün’deki iki DEAŞ hücresinin mensupları hakim karşısında | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransız Haber Ajansı (AFP) muhabirinin mahkeme salonundan aktardığı bilgiye göre, Ürdün Devlet Güvenlik Mahkemesi, Ürdün’deki ‘terörist eylemler’ gerçekleştirmeyi planlayan DEAŞ terör örgütü bağlı iki hücreye mensup oldukları gerekçesiyle 32 Ürdünlüyü bugün yargılamaya başladı.

Mahkeme, her iki hücre üyelerine, ‘terör eylemlerinde bulunmak üzere plan yapma’, bir terör örgütüne ait radikal fikirler yayma’ ve terör eylemlerinde kullanmak üzere silah temin etme’ suçlamalarında bulundu.

Sanıklar, suçlamaları reddetti

Savcı, 17 şüphelinin yer aldığı ilk hücre üyelerine, aralarında Ürdün kanalı binası, bir gece kulübü, istihbarat binası, ABD Büyükelçiliği, kilise, İsrailli işadamlarına ait bir hazır giyim fabrikasının bulunduğu pek çok hedefe yönelik saldırı planlamakla suçluyor. 17 şüpheli, savcılık tarafından kendilerine yöneltilen suçlamaları reddederek, ‘suçsuz’ olduklarını söylediler.

Mahkeme, 15 şüpheliden oluşan ikinci hücrenin üyelerine, istihbarat dairesi, polis karakolu, güvenlik merkezi ve geçtiğimiz yıl sonlarında bir polis devriyesini otomatik silahlarla hedef almayı planlamakla suçladı. 15 şüpheli, suçlamaları reddederken, mahkemeye ‘suçsuz’ olduklarını söylediler.

Duruşma Nisan’a ertelendi

Mahkeme, tanıkların dinlenmesi için duruşmanın 16 Nisan’a ertelenmesine karar verdi. Yaşları 20 ila 40 arasında değişen hücre üyeleri geçtiğimiz Kasım ayında tutuklanmıştı.

Ürdün, DEAŞ’a yönelik birçok operasyon düzenledi

Washington tarafından yönetilen uluslararası koalisyonun üyesi olan Ürdün, Suriye ve Irak’ta DEAŞ terör örgütüne yönelik operasyonlar gerçekleştirdi.

Ürdün, 19 Aralık 2016’da Amman’ın 118 km güneyinde bulunan Karak bölgesinde çeşitli saldırılara maruz kaldı. Saldırıda 7’si güvenlik görevlisi olmak üzere 10 kişi öldü. Saldırıyı DEAŞ üstlendi.