Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdünlü sanayiciler Şam’da görüşmelerde bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şam’daki İhracatçılar Birliği Başkanı Muhammed es- Sevvah, aralarında tüccar ve sanayicilerin de bulunduğu Ürdün Sanayi Odası Başkanı Adnan Ebu Ragıb liderliğindeki bir heyet ile bir araya geldi. Görüşmede Ürdün ve Suriye arasındaki ticari ilişkilerin etkinleştirme konusu ele alındı.

Suriye resmi haber ajansı SANA, İhracatçılar Birliği’nin binasında düzenlenen toplantıda taraflar arasında imzalanan anlaşmanın muhtırasını ve sınır geçişlerinin açılmasını sağlayan mekanizmaların görüşüldüğünü bildirdi.

Ürdünlü heyet, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin eski haline gelmesinin ve Ürdün ürünlerinin Suriye toprakları üzerinden Lübnan ve Avrupa’ya transit geçişinin sağlanmasının gerekliliğini vurguladı. Sınır geçişlerinin kapatılmasının Ürdün’ün ihracat maliyetinin artmasının yanı sıra gelirlerinde de düşüşe neden olduğu ifade edildi.

SANA’nın haberine göre Ürdünlü heyetin başkanı yaptığı açıklamada “Suriye savaşı, Suriye’nin Avrupa’ya açılan kapı konumunda olması ve Suriye’deki bazı ihracat mallarının Ürdün pazarındaki önemi nedeniyle Ürdün ekonomisi olumsuz yönde etkilendi” dedi.

Ürdün heyeti ayrıca Şam Sanayi Odası ve Şam Ticaret Odası ile yaptığı ayrı ayrı görüşmelerde iki ülke arasındaki sanayi ve ticaret alanlarındaki ilişkileri yeniden devreye sokma ve etkinleştirme yollarını da ele aldı.