Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdünlü yetkili: Suriye rejiminin sınırı kontrol etmesinin olumlu yansımaları olacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdün’ün Kuzey Askeri Bölgeleri Komutanı Halid el-Musaid, Suriye ile Ürdün arasındaki Nasib sınır kapısına konuşlandırılan Suriye askerlerinin iki ülke arasındaki sınırı kontrol edeceğini aktardı.

El-Musaid, Ürdün gazetesi El Rai ile yaptığı röportajda, “Suriye ordusunun sınırı kontrol etmesi, iki ülkenin güvenliğine ve ekonomisine olumlu yansıyacaktır. Ürdün Silahlı Kuvvetleri, Suriye’deki kriz boyunca bu görevi sürdürdü” ifadelerini kullandı.

Komutan, sınırın resmi olarak açılması ve ülkesi ile Suriye arasındaki güvenlik koordinasyonunun yeniden sağlanmasına ilişkin şunları söyledi:

“Bu konuşma, Ürdün devletinin ve siyasi düzeylerin meselesidir. Karar, güvenlik düzenlemeleri tarafından takip ediliyor. Ürdün Silahlı Kuvvetleri, silahları, modern teçhizatı, ve hızlı misilleme gücü ile sınırı tamamen kontrol altına alıp teröristlerin sızmasını engelleyebiliyor.”

Halid el-Musaid, Ürdün’ün Suriyeli yeni mülteci almama konusundaki kararlılığını da vurguladı. Sınır bölgelerinde yerinden edilen kişilerin yaklaşık yüzde 90’ının evlerine döndüğüne işaret eden el-Musaid, binlerce Suriyelinin geri dönmemesinin sebebi olarak ise rejimi gösterdi.