Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ureykat, BM’den İsrail’i ‘çocukların haklarını ihlal eden devletler’ listesine eklemesini istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi Genel Sekreteri Saib Ureykat, BM’den, BM’nin çocuklar ve silahlı çatışma hakkındaki yıllık raporunda İsrail’i “çocukların haklarını ihlal eden bir devlet” olarak nitelendirmesini talep etti.

Ureykat, “BM Genel Sekreteri’nin 14 Ağustos 2018 tarihli bu konudaki raporunun yanı sıra İsrail’in çocukları hedef aldığını gösteren birçok delile dayanan bu adımın, BM’deki mevcut araçlardan biri tarafından atılması gerekiyor. Bu, Filistin’deki sivil nüfusun uluslararası korunmasına yönelik acil talebimiz ile uyumludur” dedi.

Ureykat’ın bu ifadeleri, İsrail’in masum Filistinli çocuklara yönelik suikastlar ve keskin nişancılarla hedef almasını protesto etmek için BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e gönderdiği resmi bir mektupta dile getirildi.

Ureykat mektubunda, “İşgal altındaki Filistin’de faaliyet gösteren BM kurumlarından aldığınız birçok rapordan veya ikili kanallarımız aracılığıyla edindiğiniz bilgilerden, İsrail’in işgalci iktidarının Dördüncü Cenevre Sözleşmesi’ndeki yükümlülükleri ve BM Çocuk Haklarına Dair Sözleşme de dahil olmak üzere diğer birçok antlaşma hususunda ciddi ihlallerini sürdürdüğü açık bir şekilde anlaşılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Ureykat, Gazze Şeridi’nde ve çevresinde konuşlandırılmış İsrail işgal güçlerine 100 metre uzaklıkta olan 12 yaşındaki Abdunnasır Musabeh’in geçen cuma günü İsrail işgal ordusunun keskin nişancıları tarafından öldürülmesi ve arkadaşı 14 yaşındaki Muhammed Nayef el-Hum’un göğsünden yaralanmasına ilişkin detayları açıkladı.

Ureykat, “Muhammed ve Nasır İsrail ordusu tarafından öldürülen son Filistinli çocuklardı, fakat onlar işgalin son kurbanları değiller” dedi.

Ureykat, bunun BM Genel Sekreteri Çocuklar ve Silahlı Çatışma Özel Temsilcisi’nin onayladığı altı ciddi ihlali arasında bulunduğunu söyledi. Ayrıca İsrail’in cinayetler, kaçırmalar, okullara ve hastanelere saldırılar, insani yardımlara erişimin engellenmesi ve çocuklarının çocukluklarını yaşamaktan mahrum etmesi gibi birçok eylemi sistematik bir şekilde gerçekleştirdiğini belirtti.

İsrail’in 273 BM Genel Kurulu Kararı ile örgütteki özel üyeliğini dile getirdi. İsrail’in Birleşmiş Milletler Antlaşması’na ve aralarında 181 ve 194 sayılı BM Genel Kurulu kararları da dahil olmak üzere diğer kararlara uyması gerektiğini ifade eden Ureykat, İsrail’deki cezasızlık kültürünün 70 yıldan uzun süredir yükümlülüklerini ihlal etmeye devam etmesine izin verdiğini belirtti.

Çocuklarda dahil olmak üzere Filistin halkına karşı “işgal iktidarı ve onların günlük yerleşimcileri” tarafından gerçekleştirilen ihlallere değinen Ureykat, “Yerleşimciler tarafından gerçekleştirilen organize saldırılar ve işgal güçlerinin uyguladığı aşağılama politikası, çocuklarımızın her gün maruz kaldığı bir vakaya dönüştü. Bunun yanı sıra, İsrail cezaevlerinde hala yaklaşık 350 Filistinli çocuk bulunuyor ve herhangi bir uluslararası standarda göre herhangi bir muamele görmek bir yana birçoğu işkenceye maruz kalıyor. İsrail, 12 yaşındaki Filistinli çocukları tutuklayan ve onlara eğitim, sağlık ve insana yakışır bir yaşam hakkı tanımayan tek ülkedir” dedi. Ureykat, “İsrail’in Filistinli çocukların haklarına yönelik ihlallerinin listesi uzun, kapsamlı ve iyi belgelenmiştir. İsrailli yetkililer, Filistinli çocukları insanlıktan çıkarmak için ellerinden geleni yapıyor” diyerek sözlerini sürdürdü.

Ureykat, açıklamasının devamında “BM kararlarını uygulanmasına yönelik devletlerin kararını gerektiren araçların olduğunun farkındayız. Bununla birlikte, bu tehlikeli durum, baskı ve işbirlikçiliğe izin vermez. Bu durum, Filistin halkını, özellikle de çocukları korumak için gerekli tedbirler alınmaksızın böylece devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Ureykat, BM’nin ” Filistin halkını ve özellikle de çocukları koruma sorumluluğunu üstlenmesinin” beklendiğini vurguladı.