Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ureykat, Gazze’de bir uluslararası soruşturma mekanizmasının yokluğunu eleştirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat, Gazze sınırında silahsız Filistinlere yönelik devam eden saldırılar konusunda bir uluslararası soruşturma mekanizmasının yokluğunu eleştirdi. Ureykat, “Dünya ülkeleri, harekete geçmek için ne bekliyor?” şeklinde konuştu.

Saib Ureykat, işgal güçlerinin işlediği suçlara ve katliamlara dair uluslararası bir soruşturma açılması ve savunmasız sivil halka karşı sistematik olarak yürütülen düşmanlığın durdurulması çağrısında bulundu.

Öte yandan Gazze Şeridi sınırında yaşanan ölüm ve yaralanmalara rağmen dünya ülkelerinin bekleyişi şaşkınlıkla karşılandı. Nitekim Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve uluslararası toplum, Filistin halkının yaşam ve güvenliğinin sorumluluğunu taşımakta.

Bu bağlamda Ureykat, İsrail işgal güçlerini çocuk, kadın ve sivilleri hedef almakla suçladı. FKÖ Genel Sekreteri ayrıca, ambulans ve sağlık birimlerinin yanı sıra uluslararası basın ve Filistin medyasının, İsrail’in gerçek yüzünün ve işlediği suçların açığa çıkmaması için engellendiğini vurguladı.

Geçtiğimiz Cuma günü yaşanan çatışmalar sırasında bir muhabirin gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazdan dolayı yaralandığını söyleyen Saib Ureykat, bu durumun uluslararası ve insan hakları örgütlerinin, gazetecilere karşı yürütülen işgal suçlarına ilişkin bir soruşturma açmasını gerekli kıldığına dikkati çekti. Ureykat, Filistin halkı için acil uluslararası bir korunma sağlanması çağrısı yaparken, “Mücadeleci ve kararlı olan Filistin halkı, işgalcilerin mermilerini çıplak göğüsleriyle karşıladı” dedi. Filistinlilerin, topraklarındaki işgal sona erene kadar meşru barışçıl mücadeleye devam edeceğini vurgulayan Ureykat, 1967 sınırlarına dayalı ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir devletin kurulacağını kaydetti.

İsrail’in Gazze Şeridi sınırında Mart’ın sonunda başlattığı “Büyük Dönüş Yürüyüşü”’nden bu yana 35 Filistinli hayatını kaybederken, bin 500’den fazlası canlı mermi ile yaklaşık 4 bin kişi de yaralandı. Filistinliler İsrail’i masum sivilleri kasıtlı olarak hedef almakla suçluyor. Ancak İsrail, hedeflerinde dikenli teller aracılığıyla saldırıda bulunmaya çalışanların olduğunu savunarak, bu iddiaları reddediyor.

Geçtiğimiz Cuma günü İsrail’in birçok gazeteci ve sağlık çalışanına karşı saldırılarının tırmanış gösterdiği ifade edildi. Bu nedenle Fetih Hareketi, uluslararası toplum ve insan hakları örgütlerine, gazeteci ve yardım ekiplerine yönelik ihlaller konusunda sorumluluklarını üstlenme çağrısı yaptı.

Öte yandan hareket, yayınladığı bir bildiride işgal güçlerini “sindirme amaçlı öldürme eylemi yürütmek, barışçıl gösterilere rastgele müdahalede bulunmak, sağlık ekiplerinin çalışmalarını engellemekle” suçladı.

Fetih Hareketi, gazeteci ve sağlık ekiplerinin bu suçlardan korunmasını, barışçıl göstericilerin hayatlarını kurtarmak ve gerçeği dünyaya yaymak için görevlerini yerine getirmelerini sağlamak amacıyla bu alandaki güvenliklerinin sağlanmasını istedi. Bu bağlamda gazeteci Yasir Murteca’nın öldürülmesinden bu yana çatışmaların arttığı ve Gazze Şeridi’nin doğusundaki olayları yaymak üzere çalışan 3 gazetecinin daha geçtiğimiz Cuma günü canlı mermiyle yaralandığı vurgulandı. Hareket, 14 sağlık personelinin de yaralandığını, bu durumların İsrail tarafından uluslararası hukukun ihlalinin ve savunmasız insanlara karşı işlenen suçların başka bir kanıtı olduğunu belirtti.

Aynı şekilde dün bir motosiklette gerçekleşen ve 4 Filistinlinin ölümüyle sonuçlanan patlamanın ardından uluslararası soruşturma ve koruma çağrısı yapıldı. Filistinliler, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah bölgesinde gerçekleştirilen saldırıdan İsrail’i sorumlu tuttu.

Diğer taraftan Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, Refah’ın doğusundaki Ebu Yusuf el-Neccar Hastanesine ikisi parçalanmış, 4 ceset ulaştığını söyledi. Resmi ve yerel medya organlarının aktardığına göre, İsrail topçuları doğrudan gençleri taşıyan bir tür motor taksi olan “tuk tuk”’u hedefledi. İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, bu iddiaları reddetti.

Adraee, Refah’taki patlamanın geri dönüş yürüyüşünün maskesini düşürdüğünü ve yürüyüş alanı yakınlarında İslami Cihat aktivistlerinin bir iş kazasında öldüğünü söylerken, “Ordu, bir kez daha bir iç patlamadan sorumlu tutuldu” dedi.
Bu bağlamda İslami Cihad Hareketi’nin silahlı kanadı Seraya el-Kudüs, yayınladığı bildiride hayatlarını kaybedenlerin 18 yaşındaki Emced Hüseyin Muhammed el-Kutrus, 23 yaşındaki Salih Ahmed el-Hamaydeh, 22 yaşındaki Hişam Muhammed Atve Abdul Al ve 18 yaşındaki Hişam Abdul Fettah Osman Kallab olduğu ifade edildi.