Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ureykat’tan İsrail’e ‘Kudüs Valisi ve İstihbarat Şefi’ni serbest bırakın’ çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Konseyi Genel Sekreteri Saib Ureykat, geçtiğimiz Cumartesi günü İsrail polisi tarafından gözaltına alınan Filistin Yönetimi’ne bağlı Kudüs Valisi Adnan Gays ve Kudüs İstihbarat Müdürü Albay Cihad el-Fakih’in serbest bırakılmasını istedi.

Uluslararası koruma çağrısı

FKÖ tarafından yayınlanan açıklamada, Ureykat, uluslararası topluma Doğu Kudüs’ün kurtarılması için acil önlemler alınmasının yanı sıra uluslararası koruma çağırısında bulundu. İsrail’in Filistinli liderleri ve halkını sindirmek için keyfi politikaları ve yöntemler izlediğine işaret eden Ureykat, İsrail’in binlerce Filistinliyi rehin tutmasının yanı sıra uluslararası hukuk ve onun yükümlülüklerini sistematik olarak ihlal ettiğini belirtti.

Açıklamada, tüm bunların İsrail tarafından yürütülen ihlaller ve yasa dışı uygulamaların yalnızca küçük bir kısmı olduğunu vurgulayan FKÖ Yürütme Konseyi Genel Sekreteri, İsrail’in 1967 sınırlarında iki devletli çözümü yok etmek amacıyla Filistinlilerin zorla yerlerinden edilmesi, evlerinin yıkılması ve İsrailli yerleşim birimlerinin artırılmasıyla Büyük İsrail projesini empoze etmeye çalıştığının altını çizdi.

Öte yandan İsrail güçleri, Kudüs Valisi Gays’ın Batı Şeria’da işlediğini iddia ettikleri suçlardan dolayı Kudüs’ün kuzeyindeki Beyt Hanin mahallesinde gözaltına alındığını açıkladı.

İsrail ordusu konuya ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmazken, İsrail Polis Sözcüsü Micky Rosenfeld yaptığı açıklamada, ‘iki kişinin tutuklandığını ve soruşturma başlatıldığını’ belirtti.