Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Usame Bin Ladin: Arap Devrimleri, El Kaide için en iyi ortamdır | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

CIA tarafından yayımlanan El Kaide lideri Usame Bin Ladin’e ait belgeler, örgütün, Arap ülkelerinde yaşanan devrimlerle olan ilişkisini ve bölgeyi ateşlemekte rolü olduğunu ortaya koyuyor.

Arap ülkelerinde devrimlerin yarattığı kaosun istismar edilmesinde El Kaide’nin rolü, bazı ülkelerde örgütün üretimiyle veya doğrudan ilişkisinin ötesine geçmiştir.

Arap devrimine büyük ilgi 

Ladin, Mayıs 2011’de ABD’nin Pakistan’daki Abbottabad kentinde yaptığı baskında ölmeden önce başlayan Arap devrimlerine çok ilgi duyuyordu.

Usame bin Ladin, bu devrimleri örgütün amaçlarını gerçekleştirmek ve El Kaide’nin fikirlerini yaymak için en iyi ortam olarak görüyordu. Kızlarından birine göre babası bu devrimlerin hızından memnun değildi. Devrimlerin yürüdüğü hızdan dolayı karşı devrim korkusunu şu şekilde dile getirmişti: “Arap devrimlerinin hızı ile hayal kırıklığına uğradım, onlardan hızlarını azaltmalarını istemiştik.”

Libya’yı geçiş noktası olarak görüyordu

Belgede bin Ladin’in devrimin arkasındaki kişilerden, devrimin hızını düşürmeleri gerektiğini talep ettiği belirtildi. Ancak diğer belgelere göre ailesine El Kaide’nin, Libya’yı örgüt üyelerinin Avrupa’ya gitmesi için bir geçit yoluna dönüştürme girişimi olduğunu açıkladı.

Doğru zamanı bekledi

Bin Ladin ölümünden bir ay önce kayda geçirdiği belgelerde el- Kaide’nin devrimlere müdahalesini uygun bir vakitte araştıracağını vurguladı. Fakat, aynı zamanda, ABD’nin Kaddafi rejiminin devrilmesinden sonra Libya’daki varlığını genişletmesinden korkarak, ülkedeki İslamcılara verdiği desteği açıkladığını beyan etmekte tereddüt ettiğini gösterdi.