Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Üst düzey bir El-Kaide lideri Şebve’de öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

El-Kaide örgütünün üst düzey liderlerinden biri, 21 Eylül’de Yemen’in güneyindeki Şebve’deki Mehra el-Ulya bölgesine bağlı Hora’da El-Kaide’ye karşı yürütülen bir operasyonda öldürüldü.

Askeri kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamada Şebvaniyye güçleri tarafından yürütülen askeri operasyonun Şebve’deki terör örgütüne karşı gerçekleştirilen en başarılı hamle olarak değerlendirildi. Operasyonla amaçlananın tam olarak beklenilen sonuçlandığını belirten kaynaklar Hora bölgesindeki El-Kaide liderinin de öldürüldüğünü açıkladı.

Askeri operasyona Yemen meşruiyetini destekleyen Koalisyon güçlerinin de lojistik destek verdiği belirtilirken, 21 Eylül’de bölgeye baskın düzenlendiği bildirildi.

Askeri operasyon sırasında şiddetli çatışmaların yaşandığı ve El-Kaide liderlerinden Naif al-Sayari al-Daiyani’nin öldürüldüğü belirtildi. Aynı şekilde bölgedeki diğer örgütlerin mevzilerine baskın yapıldığı, birçok patlayıcı ve el bombası ele geçirildiği vurgulandı.

Şebvaniyye güçlerinin medya ofisine göre, operasyon sırasında askerler arasında da hafif yaralananlar oldu.

Medya ofisi, terörist Daiyani’nin daha önce Şebve ilindeki el-Said, Atak ve el-Museyni de dahil olmak üzere düzenlenen çok sayıda saldırıya katıldığını duyurdu.

Şebvaniyye güçleri, kısa süre içerisinde petrol bölgesi Şebve’deki birçok alanda terör gruplarına karşı büyük çaplı askeri zaferler elde ederken güvenlik ve istikrarın sağlanmasına da katkıda bulundu.

Suudi Arabistan liderliğindeki Arap Koalisyon’u tarafından denetlenen söz konusu güçler, askeri bölgelerdeki en başarılı kuvvetler arasında yer alıyor. Terörle mücadele alanında uzmanlaşmış ve kaliteli silahlarla donatılmış söz konusu güçler, Koalisyon’un Yemen’de terörle mücadele için yürüttüğü çabalar kapsamında da somut başarılar elde etti.

Koalisyon tarafından desteklenen güçler, bu yıl boyunca terör gruplarına yönelik askeri oluşumlar çerçevesinde 16 ilçede konuşlanırken bu alanların kontrolünü de ele geçirmeyi başardı. Aynı şekilde El-Kaide ve DEAŞ terör örgütlerinin petrol ve gaz bakımından zengin ve Yemen’in güneyindeki Hadramut ile sınır olan bölgelerdeki bağlantılarını kesmeyi başardı.

Şebvaniyye güçleri tarafından terör örgütlerini yok etmek için yürütülen operasyonlar, istihbarat birimleri ve Suudi Arabistan liderliğindeki Koalisyon’un desteğiyle devam ediyor.

Yemen’deki meşruiyeti destekleyen Arap Koalisyonu, ‘İran’a bağlı Husi milislerin DEAŞ unsurları ve Arap Yarımadası’ndaki El-Kaide’ gibi Yemen topraklarında faaliyet gösteren terör örgütleriyle mücadele etmek için ortak operasyonlar yürütüyor.