Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Üst düzey bir Kuzey Koreli yetkili Washington’u ziyaret edecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Kore haber ajansının (Yonhab) verdiği bilgiye göre, üst düzey bir Kuzey Koreli yetkilinin Çin’in başkenti Pekin’den, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmek üzere ABD’nin New York kentine doğru yola çıktı.

ABD Başkanı Donald Trump, dün, resmi twitter hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamada, Kuzey Kore İşçi Partisi, Kim Joung Chul’ün, 12 haziran’da yapılacağı ilan edilen zirvenin önündeki engelleri kaldırmak için bu hafta içi yoğun bir diplomatik çalışma yapacağını söylemişti.

Reuters muhabirleri, Chul’ü son olarak Pekin havalimanında gördüklerini ancak uçağa bindiğine şahit olmadıklarını bildirdi.

Kuzey Kore’nin eski İstihbarat Başkanlarından biri olan Chol, Kuzey Kore lideri Kim Joung-Un ile ABD Başkanı Donald Trump arasında bir zirve gerçekleştirilmesi kararı alınmasında büyük rol oynamıştı.

Trump, zirveyi iptal etmişti

Trump, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’yi düşmanca davranmaya devam etmekle suçlayarak zirveyi iptal ettiğini bildirmişti.

Beyaz Saray yönetimi, daha sonra zirvenin yapılabileceğine dair mesajlar verse de 12 Haziran’da yapılacağı bildirilen zirvenin zamanında gerçekleştirileceğine dair net bir açıklama yapmamıştı.

ABD’li bir üst düzey yetkili tarafından yapılan açıklamaya göre, Kuzey Kore ve ABD arasında bu hafta yapılacak diplomatik görüşmeler, Pyongyang yönetiminin nükleer silah üretiminden vazgeçmeyi kabul etmesinden ileri gelen sorumluluklarını yerine getirmesi üzerine yoğunlaşacak. Pyongyang yönetimi ise daha önce tek taraflı olarak nükleer silahtan vazgeçmeyeceğini bildirmişti.

İki ülke yetkilileri, Trump ve Kim arasında gerçekleştirilecek zirve öncesi, zirvenin düzenleneceği Singapur’da lojistik hazırlıkları tamamlamak için çalışmalar yürütüyor. Bununla beraber, Kuzey-Güney Kore sınırında, nükleer silahlara ilişkin müzakereler de devam ediyor.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Başkan Trump’ın müzakerelerin olumlu ilerlediğini belirtiğini ifade etmişti.

Lavrov, Kuzey Kore’ye gidecek

Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yarın, Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’a gidecek. Rus Dışişleri tarafından yapılan açıklamaya göre, Lavrov, Pyongyang ziyaretinde Kuzey Koreli yetkililerle ikili ilişkileri ve Kuzey Kore’nin nükleer programını istişare edecek.

Rus Dışişleri, konuya ilişkin yayınladığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi;

“Dışişleri Bakanı sayın Sergey Lavrov, 31 Mayıs günü Kuzey Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ni ziyaret edecek. Yapılacak görüşmeler, ikili ilişkiler ile Kore Yarımadasındaki son durumu da kapsayacak.”

Moskova yönetimi, geçtiğimiz hafta, Lavrov’un Kuzey Kore’ye ziyaret gerçekleştireceğini ilan etmiş ancak ziyaretin tarihine dair bilgi vermemişti.