Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Üst Düzey Yöneticiler Forumu’ Suudi Arabistan-ABD ortaklığını güçlendiriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

New York’ta dün düzenlenen, ‘İkinci Suudi-Amerikan Üst Düzey Yöneticiler Forumu 2018’ iş forumunda toplam değeri 20 milyar doları aşan 36 mutabakat anlaşması imzalandı.

Her iki ülkeden bazı bakan ve yetkililerin yanı sıra 200’den fazla Suudi ve ABD’li iş adamının katıldığı forum, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın New York’a yaptığı ziyaretle eş zamanlı olarak gerçekleşti. Forum, yeni ortaklıklar kurmanın yanı sıra Suudi Arabistan ve ABD arasındaki ekonomik ilişkileri güçlendirmek, karşılıklı ticareti desteklemek ve bununla birlikte anlayış ve kültürel farkındalığı artırmayı hedefliyor.

Bahsi geçen yeni ortaklıklar, sağlık, üretim, eğlence, eğitim, bilgi ve iletişim teknolojisi dahil çeşitli alanlarda gerçekleştirildi. Dün imzalanan en önemli anlaşmalardan biri, Aramco ve Google arasında imzalanan ulusal bulut hizmetleri ve diğer teknolojik fırsatları içeren bir ortaklıktı.

Bununla birlikte, ‘ITHRA’ ve National Geographic şirketleri arasında 5 yıllık bir girişim, ulusal internet güvenlik hizmetleri kurmak üzere Aramco ile Raytheon arasında gerçekleştirilen ortaklık, Suudi Kalkınma Fonu (SIDF) ile ABD’li J.P.Morgan arasında Suudi Arabistan’da sanayi finansı işbirliğini araştırmak üzere yapılan mutabakat zaptı, Uluslararası er-Raşid Şirketi (Al-Rasheed International) ile S.O.S. Uluslararası Ambulans Servisi Şirketi arasında, Suudi Arabistan’ın uzak bölgelerindeki kliniklere yönelik sağlık hizmetleri sağlamak üzere yapılan ortaklık diğer önemli anlaşmalar arasında yerini aldı.