Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Uyahya: Halk, Buteflika’nın görevini sürdüreceğini umuyor! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cezayir Başbakanı ve Demokratik Ulusal Birlik (RND) partisi lideri Ahmed Uyahya, ülkenin tanık olduğu siyasi koşulların, partinin Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika’yı beşinci dönem adaylığına davet etmesine neden olduğunu ifade etti. 82 yaşındaki Buteflika’nın önümüzdeki Mayıs ayında, dördüncü dönemi sonlanacak.

Uyahya, 23 Haziran’da RND’nin Ulusal Konseyi’nin beşinci oturumu sonrasında düzenlediği basın toplantısında, “Cezayir’in yaşadığı siyasi koşullar, Buteflika’nın Devlet Başkanı olarak görevini sürdürmesine çağrı yapmakta. Siyasi sahnenin, hiç kimseyi aşağılamadan, Buteflika’nın görevine devam etmesini gerektirdiğine inanıyoruz. Cezayir halkı, Buteflika’nın devam edeceği konusunda umutlu” ifadelerini kullandı. Ahmed Uyahya, Buteflika’nın “tüm analiz, tahkim ve parlamentonun yetki ve kontrolü altında kalan hükümet konusunda kendi yeteneklerini kullandığını” vurguladı.

Uyahya ayrıca, devlet kuruluşlarına ve anayasaya saygı duyulması koşuluyla RND’nin siyasi diyaloğa katılmaya hazır olduğuna dikkati çekti. Başbakan, bazı tarafların, ülkenin istikrarına darbe vurmada başarısız olmasının ardından Cezayir toplumunu harekete geçirmek istediğinin altını çizdi.

Son aylarda petrol fiyatlarında görülen artış dolayısıyla bir mali krizin yaşandığını söyleyen Cezayir Başbakanı Ahmed Uyahya, döviz rezervinin geçtiğimiz Mayıs ayında 90 milyar dolara ulaştığını, ancak yıl sonuna kadar 80 milyar dolara düşmesinin beklendiğini vurguladı.

Uyahya, Demokratik Ulusal Birlik partisinin kadrosuyla yapılan toplantının ardından başkentte düzenlediği basın toplantısı münasebetiyle dün birçok iç mesele hakkında açıklamada bulundu.

Ahmed Uyahya, Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika’nın yeni dönem adaylığı hakkında “Cezayirliler, Devlet Başkanının yönetiminin sonuçlarından memnun ve Buteflika’nın görevini sürdüreceği konusunda umutlu” şeklinde konuştu. Başbakan, Abdülaziz Buteflika’nın 2019 seçimlerine aday olacağı konusunda güçlü bir olasılığın bulunduğuna dikkati çekti. Ahmed Uyahya, Buteflika’ya olan güçlü sadakatiyle tanınıyor.

Buteflika’nın seçimlere aday olması konusu, kendi açısından ailevi bir meseleye dönüşmüş durumda. Zira kardeşleri, dinlenmeye ihtiyaç duyduğu gerekçesiyle 2019 seçimlerinde aday olmamasını önermekte ve sağlığının kamu işlerini yürütmesine izin vermediğini savunmakta.

Öte yandan Ahmed Uyahya, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, eski Bayındırlık Bakanı Ammar Gül de bir basın toplantısı düzenleyerek Devlet Başkanının yeniden aday olması çağrısında bulundu.

Gül, Buteflika’ya destek veren bir partinin yönetimini üstleniyor.

Diğer taraftan Uyahya, yaklaşık 20 gündür yoğun bir şekilde basın çevreleri ve kamuoyunda geniş yankı uyandıran “kokain skandalı”na ilişkin sorulara da yanıt verdi. Cezayir’in batısındaki Vahran limanında 7 kutu uyuşturucu ele geçirilmişti. Bu bağlamda olaya katılan ana şüphelinin, sivil ve askeri yetkililere yakınlığıyla bilinen bir iş adamı olduğu ifade ediliyor. Bu bağlamda Başbakan, “Üst düzey yetkililerin katılımlarına rağmen yönetim, bu olaydan sorumlu değil” dedi.
Ahmed Uyahya ayrıca, “Olanlar, gençlerin tükettiği az miktardaki uyuşturucunun keşfedilmesinden ibaret değil. Zira bu durum, Cezayir’i yıkmak için bir saldırı niteliği taşımaktadır” ifadelerini kullandı. Başbakan ayrıca, şüpheli fonların siyasete karıştığı konusunda da yıllardır uyarıda bulunduğunu vurguladı.

Konuya dair soruşturmalar, özellikle eski konut bakanı Abdulmecid Tebun’un oğlu ve Emniyet Kuvvetleri Genel Müdürü General Abdulgani’nin kişisel şoförü de dahil bazı üst düzey yetkililerin olaya karıştığını ortaya koymakta.

Öte yandan kokain sevkiyatının, Brezilya’dan dondurulmuş et kargosu ile yola çıktığına dikkati çeken Başbakan, olayın ülkenin daha önce tanık olmadığı düzeyde olduğunu ve üst düzey yetkilileri devirme amaçlı gerçekleştirildiğini vurguladı.

Uyahya, iş adamlarına “finans ve çalışma alanında Kara Ayaklar’ın tecrübelerinden faydalanma” çağrısı dolayısıyla maruz kaldığı saldırılara karşı da kendisini savundu.

Cezayirliler tarafından “Pied Noirs” yani “Kara Ayaklar” olarak adlandırılan ilk Fransız sömürgeci yerleşimciler ülkenin bağımsızlığını kazanması ile birlikte Cezayir’i terk etmişlerdi.

Bu çerçevede Ahmed Uyahya, sözlerinin yanlış anlaşıldığını savundu. Başbakan ayrıca, Devlet Başkanlığı tarafından alınan kararların aynı zamanda hükümet tarafından vatandaşlara uygulanan vergilerin kaldırılmasıyla ilgili olduğuna dikkati çekti. Gözlemciler ise, vergilerin kaldırılmasının “devlet başkanlığı ile hükümet arasındaki anlaşmazlığın bir işareti olduğunu” belirtirken, Uyahya söz konusu iddiaları reddetti.