Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Uydu görüntüleri, Doğu Guta’daki yıkımı gözler önüne serdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uydu aracılığıyla çekilen görüntüler, Esed rejimine bağlı kuvvetlerin Şam’ın Doğu Guta bölgesine yönelik gerçekleştirdiği bombardımanlar neticesinde oluşan büyük yıkımı gözler önüne serdi.

Rejime bağlı kuvvetler, Doğu Guta’yı ele geçirmek amacıyla düzenlediği askeri operasyonlarda sivil asker ayrımı yapmazken, saldırılar sonucunda 630 sivil ölmüş, çok sayıda hastane, sağlık merkezi ve ev yıkıldı.

Birleşmiş Milletler (BM), dün, Doğu Guta’nın uydu aracılığıyla çekilen görüntülerini yayınladı. 23 Şubat tarihine ait görüntülerde 17.1 kilometrekarelik bir alana sahip bölgede büyük bir yıkımın meydana geldiği görülüyor.

BM tarafından, konuya dair yapılan açıklamada, uydu fotoğraflarında görülen yıkımın hızlı bir şekilde analiz edilerek, bölgenin yüzde 17’sinin geniş kapsamlı, yüzde 22’sinin ise kısmi bir yıkıma maruz kaldığının anlaşıldığı ifade edildi.

Yayınlanan uydu fotoğraflarında birçok binanın yıkıntıları ve enkazın caddeleri kapladığı görüldü.

Perşembe günü tahlil edilen görüntülere göre, geçtiğimiz Aralık ayında bölgedeki 62.5 kilometrekarelik alanın görüntülendiği uydu fotoğraflarına oranla yıkımın büyük bir artış gösterdiği ortaya çıktı.

İngiltere’de yayın yapan BBC televizyonu, Şubat ve Aralık ayında çekilen uydu fotoğraflarını biraraya getirerek bir kıyaslama yaptı. BBC’de yer alan infografide, geniş çaplı yıkımlar kırmızı, orta ölçekli yıkımlar portakal rengi ve küçük çaplı yıkımlar ise sarı renkli karelerle gösterildi.

İnfografide, rejim güçleri ile muhalif gruplar arasında çatışmaların başladığı Ağustos 2013 tarihinden, Şubat 2018 tarihine kadar Doğu Guta’da meydana gelen yıkım şöyle derlendi;

-Cobar

Uluslararası analizlere göre, Doğu Guta’nın batı ucundaki Cobar semtinde bulunan binaların yüzde 93’ü tamamen yıkılmış durumda. Rejim güçlerinin son saldırılarının yıkımı artırdığı tahmin ediliyor.
Rejim güçlerinin Doğu Guta’ya yönelik son saldırılarından önce Cobar’da yaşayan sivillerin yüzde 75’i semtten kaçtı.

-Zemelka

Zemelka beldesi, rejim güçlerinin bombardımanları nedeniyle en fazla yıkıma uğrayan üçüncü bölge konumunda. Esed rejimine bağlı kuvvetlerin Şubat ayı boyunca bölgeye yönelik gerçekleştirdiği bombardımanlar birçok sivilin ölümüne neden oldu.

-Hammuriye

Hammuriye beldesi, konumu nedeniyle Doğu Guta’nın diğer bölgelerine oranla daha az yıkıma maruz kaldı. Rejim güçlerinin bombardımanları nedeniyle beldede bulunan binaların yüzde 11’i tahrip oldu.

Hammuriye beldesi son zamanlarda rejim güçlerinin yoğum bombardımanlarına maruz kalıyor. Reuters haber ajansı tarafından yayınlanan videoda, bir hastanenin enkaza dönüştüğü görülürken, hastane çalışanları rejime ait savaş uçaklarının hastaneyi vurduğunu dile getiriyor.

-Sakba

Sakba beldesi Şubat ayında rejim güçleri tarafından aralıksız bombardımanlara tabi tutuldu. Aralık ayından bu yana beldede bulunan binaların yüzde 27’si kısmen ya da tamamen yıkıldı. Sakba’da uzun zamandır elektrik ve temiz içme suyu sıkıntısı yaşanıyor.

-Kefr Batna

Rejim güçlerinin Aralık ayından beri devam eden bombardımanları nedeniyle Kefr Batna beldesindeki binaların yüzde 21’i tamamen yerle bir olmuş durumda. Rejim güçlerinin son zamanlarda artan bombardımanları, Doğu Guta’nın diğer beldeleri gibi Kefr Batna’da da yıkımın boyutunu artırdı.

-Duma

Doğu Guta’nın en büyük ve en fazla nüfus yoğunluğuna sahip beldesi olan Duma beldesinde yıkımın boyutları, BM verilerine yansımadı. Ancak, rejim güçlerinin beldeye yönelik bombardımanları devam ederken beldedeki yıkımın büyük çaplı olduğu tahmin ediliyor.