Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Uyumadan önce kaçınmanız gereken 6 şey | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çalışma hayatının koşturmacasının ardından, günün sonunda sakin bir gece geçirmek için, bireyi bitkin düşüren, kalan enerjisini tüketen ve yeni bir çalışma gününe hazırlanmak için huzurlu bir gece geçirmesine engel olan bazı şeylerden kaçınmak gerekiyor.

‘Business Insider’ web sitesine göre uyumadan önce şunları yapmaktan kaçınmalısınız:

1- Dijital cihaz kullanmayın:

Bir dizi araştırma, dijital ekranlar tarafından yayılan mavi ve beyaz ışığa bakmanın beyin tarafından vücudun uyku düzeninin sağlanması ve biyolojik saat ritminin ayarlanmasına yarayan melatonin hormonunun salgılanmasını önlediğini ortaya koyuyor.

2-Uyku hapı kullanmayın

Kas ağrılarına ve hafıza kaybına yol açma gibi yan etkileri bulunması nedeniyle uzman bir doktor tarafından tavsiye edilmediği sürece uyku hapı kullanmamayı tercih edin. Buna ek olarak bağımlılık yapma ihtimali de oldukça yüksek.

3- Yatak odasında çalışmayın

Uzmanlar yatak odasının yalnızca uykuya tahsis edilmesini ve orada çalışılmamasını, ayrıca kişinin başka yerde uyumamasını öneriyor.

4- Saat 17.00’den sonra kafein tüketmeyin

Bir araştırmaya göre, uykudan 6 saat önce 400 miligram kafein alınması uykuya dalma konusunda sıkıntı yaşamanıza neden oluyor. Araştırmacılar, saat 17.00’dan sonra kafein tüketilmemesi konusunda uyarıyor.

5-Yağlı gıdalardan kaçının

Araştırmalar, uykudan bir saat önce alınan gıdaların, özellikle de kadınlarda uyku kalitesi ve süresini etkileyebileceğini söyledi. Özellikle de uykudan önce tüketilen yağlı yiyeceklerin sıkıntıya neden olabileceği belirtiliyor.

Uzmanlar, geç saatlerde acıkıldığı takdirde, protein içeren tahıllar yemeyi öneriyor. Örneğin kepek ekmeği ile birlikte doğal yer fıstığı ezmesi tüketebilirsiniz.

6-Gece spor yapmayın

Uzmanlar, akşamları ağır egzersizlerden kaçınmanızı öneriyor. Egzersiz sırasında kalbi etkileyen vücut ısısının yükselmesi uykuya dalmayı zorlaştırabilir. Bunun yerine, rahatlamanıza yardımcı olabilecek bazı basit yoga hareketlerinin yapılması tavsiye ediliyor.