Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Uzlaşılar, Suriye’de geçici etki alanları oluşturdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bir yandan ABD-Rusya uzlaşıları, diğer yandan Moskova, Ankara ve Tahran arasındaki değiş tokuşlar, Suriye’de geçici ‘etki alanları’ oluşturdu.

Washington ve müttefikleri, Suriye’nin üçte birini ve Suriye’nin günlük 360 bin varil petrolünün yüzde 90’ını kontrol ediyor. Buna karşılık Moskova ve müttefikleri, Suriye topraklarının yarısını kontrolü altında tutuyor ve Akdeniz yakınlarında iki askeri üssü bulunuyor. Suriye topraklarının geri kalanı ise Ankara ve müttefikleri olan Suriyeli muhaliflerin kontrolünde.

ABD’nin Suriye’deki askeri varlığı

Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump, pazartesi günü Suriye’deki ABD askeri varlığı hakkında nihai kararı vermek üzere ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’nde (NSC) düzenlenen toplantıya başkanlık etti.

Münbiç’e, 300 asker takviye edildi

Türk kaynaklara göre, Washington, ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolünde olan Münbiç’e, 300 asker takviye olarak gönderdi. Uluslararası DEAŞ’la Mücadele Koalisyonu, Suriye’de SDG ile birlikte hareket ediyor.

Bununla birlikte Ankara bugün Suriye’de askeri düzenlemeleri tartışmak üzere gerçekleşecek olan Türkiye-Rusya-İran zirvesine ev sahipliği yapacak. Bu zirvede Ankara’nın müttefikleri ile birlikte Afrin’de kontrolü sağlamasının ardından gerçekleştirmeyi planladığı Tel Rıfat operasyonu ve yine Ankara’nın Münbiç ve Suriye’nin doğusuna doğru ilerleme planları da ele alınacak.