Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Valerie Plante, Montreal’in ilk kadın belediye başkanı oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Valerie Plante (43), dün Montreal Belediye Başkanı seçilerek, Kanada’da büyük bir belediyeye başkanlık yapan ilk kadın oldu.

Zaferinin açıklanmasından sonra destekçilerinin karşısında konuşan Plante, “Sonunda Montreal’in belediye başkanı oldu” dedi.

Plante, seçim kampanyası sırasında söylediği sözleri tekrar ederek, “Daha uygun fiyatlı konutlar ve daha iyi kamu hizmetleri” sağlayacağına dair söz verdi.

Yeni Belediye Başkanı, eyalet hükümeti ve federasyonunu, artan nüfusun toplu taşıma ihtiyacının karşılanması için yeni bir ekiple çalışmaya davet etti. Plante, “Artık yollar inşa edemiyoruz, ancak metro istasyonları kurabiliriz” dedi.

Temmuz ayında, kamuoyu yoklamaları yenilgiye uğrayacağı öngörülen Plante, seçim kampanyası sırasında sosyal dayanışma, kadınların korunması ve şehir semtlerindeki hayata odaklanarak, oyların yüzde 51’ini aldı.

Plant ile birlikte seçime girerek kaybeden rakibi Denny Kudir ise, yeni belediye başkanını tebrik ederek, “Belediyedeki siyasi hayatından’ çekildiğini açıkladı.

Eski bir Bakan olan Kudir, geçmişteki yolsuzluk skandallarına atıfta bulunarak, “Dürüstlüğümüzü geri kazandık” diye konuştu.

Öte yandan, ‘Komplo ve yolsuzluk karşısına bir set çekebilmek’ için, belediye yetkilileri tarafından daha sıkı kontrol yapılacağına dair söz verdi.

Trudeau, Plant’ı tebrik etti

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Twitter hesabından Valerie Plante’ı zaferinden dolayı tebrik etti. Trudeau, “Montreal’de ilk kadın belediye başkanı seçilen Valerie Plant’ı tebrik ediyoruz” ifadelerini kullandı.