Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Vatana İhanet’ ile suçlanan Zambiya Muhalefet Lideri serbest bırakıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mahkeme, başsavcılık tarafından hükümeti devirmek istediği gerekçesiyle vatana ihanetle suçlanan Zambiya Muhalefet Lideri Hakainde Hichilema’yı serbest bıraktı.

Hichilema ve beş parti üyesi, seçimlerin ardından düzenlenen geleneksel törende Cumhurbaşkanı Edgar Lungu’nun konvoyunun geçişini kendi araç konvoyuyla engellediği iddia edilerek, nisan ayında ‘vatana ihanet’ suçlamasıyla tutuklanmıştı. Zambiya’da yaşanan gerginlikler, Hichilema’nın serbest bırakılmasında etkili oldu. Yüksek Mahkeme Hakimi Charles Chanda yaptığı açıklamada, “Başsavcı anayasanın vermiş olduğu yetkilere dayanarak bu prosedürleri sonlandırma kararı aldı. Bunun için Hichilema serbest bırakıldı” dedi.

Dava, Afrika’nın en demokratik ülkelerinden biri olarak sayılan Zambiya’da geçen yıl, Edgar Lungu liderliğindeki yurtsever cephenin, Hakainde Hichilema liderliğindeki Ulusal Kalkınma için Birleşmiş Parti’sini mağlup ettiği seçimlerden sonra, gerginliklerin yaşanmasına sebep oldu.

Aynı zamanda ekonomist ve işadamı olan Hichilema, seçimlerin hileli olduğu iddiasıyla sonuçları reddederek dava açmış, ancak kaybetmişti.

Hükümet ve Mahkeme kaynaklarının Reuters’a yaptıkları açıklamada; İngiliz Milletler Topluluğu Genel Sekreteri’nin arabuluculuğu sayesinde Zambiya hükümetinin, Hichilema hakkındaki vatana ihanet suçlamalarını geri çektiği ve serbest bırakıldığını belirttiler.