Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Vatikan’da ‘barış ve uzlaşı’ buluşması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Papa Franciscus, Çarşamba günü Vatikan’a resmi ziyarette bulunan Dünya İslam Birliği Genel Sekreteri Şeyh Dr. Muhammed el-İsa ile bir araya geldi.

Görüşmenin öncelikli maddesi barış ve uzlaşı oldu. Özellikle, Vatikan ve İslam alemi arasında karşılıklı barış içinde yaşama ve sevginin yayılması konularında işbirliği sağlandı.

Papa Franciscus, bir süre önce yaptığı açıklamada terör eylemlerinin İslam’la ilgisi olmadığını, tüm dinlerde aşırıya kaçanların bulunduğunu söylemişti. Dr. Muhammed el-İsa, Papa Franciscus’un aşırılık ve şiddetin İslam ile ilgisi bulunmadığı yönündeki açıklamalarını takdir ettiğini dile getirdi.

Görüşmede, Şeyh el-İsa, Papa Franciscus’a İslam medeniyetinin diğer medeniyetlerle olan bağlantısını sembolize eden bir de maket hediye etti. Franciscus da karşılık olarak el-İsa’ya hatıra niteliğinde 500 yıllık Saint Peter binasını temsil eden özel antik bir kalem ve Franciscus’un papalıkta oturmasının beşinci yıldönümü münasebetiyle basılan özel hatıra madalyası hediye etti.

Dünya İslam Birliği Genel Sekreteri, bu resmi ziyarette papalık konseyi üyeleri, Vatikan İçişleri Bakanı ve İtalyan yetkililerle görüşecek. Ayrıca İtalya’nın başkenti Roma’daki dini ve kültürel etkinliklere katılacak.