Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Vefd Partisi, Mısır’da ana muhalefet liderliğine hazırlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır’ın köklü partilerinden el-Vefd Partisi, hükümetle ilişkilerini güçlendirerek ve ülkenin 4’te 1’inde faaliyet gösteren bir koalisyonla yerel seçimlere hazırlanarak, Mısır muhalefetinin liderliğini yapmaya hazırlanıyor.

Parti kaynaklarının verdiği bilgiye göre, “Parti, önümüzdeki dönemde Mısır siyasetinin önemli aktörlerinden biri haline gelmeyi amaçlıyor.”

Partinin kuruluş 1918’e dayanıyor

1918 yılında kurulan Liberal görüşlü Vefd Partisi, “Heyet” anlamına gelen ismini İngiliz işgaline karşı mücadele eden eski Mısırlı liderlerden Saad el-Zağlul, Abdulaziz Fehmi, Ali el-Şaravi, Ahmet Lutfi el-Seyyid ve Mukrim Abid gibi işgal karşıtı siyasetçilerin oluşturduğu heyetten alıyor.

Darbeden sonra siyasi hayattan çekildiler

Mısır’daki krallık rejimine son veren 1952’deki Genç Subaylar Darbesi’ne kadar ülkenin en önemli partisi konumundaki Vefd Partisi, darbeden sonra bütün siyasi partilerin feshedilmesiyle siyasi hayattan çekilmişti.

Eski Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat döneminde, 1978 yılında yeniden siyasi hayata dönen Vefd Partisi, Mısır siyasetine çok önemli siyasiler ve bakanlar kazandırmıştı.

Ebu Şukka partiye hayat verdi

Partinin geçtiğimiz Mart ayında düzenlenen kongresinde, Baha Ebu Şukka, Genel Sekreterliğe seçilmişti. Gözlemciler, Ebu Şukka’nın parti içindeki anlaşmazlıkları çözerek partisine yeni bir kan getirdiğini ifade ediyor.

Yeni muhalif koalisyon mu geliyor?

Öte yandan, Mısır Parlamentosu’nda yeni bir muhalif koalisyonun kurulmak üzere olduğu bildiriliyor. Yeni koalisyonun başını Vefd Partisi’nin çekeceği tahmin edilirken, Parti lideri Baha Ebu Şukka, Mısır Parlamentosu’nda Anayasal İşler Komitesi’nin de başkanlığını yürütüyor.

Parti kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Muhafazakar Parti’nin koalisyona katılması konusunda anlaşma sağlanırken, Özgür Mısırlılar Partisi ile istişareler devam ediyor.