Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Veliaht Prens, 3 günlük Paris ziyaretine Pazar günü başlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman Bin Abdulaziz, Pazar günü, 3 gün sürecek resmi bir ziyaret kapsamında Fransa’nın başkenti Paris’e gidecek. Ziyaret süresince Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile birden fazla görüşme gerçekleştirecek Bin Selman, ziyaretini Salı günü, Macron’un davetiyle Elysseé sarayında gerçekleştirilecek akşam yemeğiyle sonlandıracak.

Bin Selman Veliaht Prens sıfatıyla ilk kez Paris’i ziyaret ederken, Macron’un yanı sıra, Fransa Başbakanı Edouard Philippe, Savunma ve Dışişleri Bakanları ile de görüşecek. Veliaht Prens, ayrıca, Paris’te bulunan ve iş dünyasına girmek isteyen girişimcilerin bir araya geldiği İş Platformu Station-F ve Paris Arap Dünyası Enstitüsü’nü ziyaret edecek. Veliaht Prens, Salı günü ise Fransa Dışişleri Bakanlığı’nda Fransa ve Suudi Arabistan’dan iş adamlarının katılacağı bir kongre organize edecek.

Fransa- Suudi Arabistan ilişkileri

Fransa Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ziyarete ilişkin, dün yaptıkları açıklamada, Suudi Arabistan Veliaht Prensi tarafından Paris’e gerçekleştirilecek ziyaretin, iki ülke arasındaki ilişkileri ileri taşıyacak ortak bir stratejik vizyon kurulması fırsatı verdiğini söyleyerek, her iki tarafın da ziyaretin Suudi Arabistan tarafından ortaya konulan 2030 Vizyonu’na katkı sağlamasını umduğunu dile getirdi. Riyad ve Paris yönetimlerinin, geçmişte olduğundan farklı bir ikili ilişki inşa etmek istediklerine dikkat çekilen Cumhurbaşkanlığı kaynakları, yeni ilişkilerin sadece ikili anlaşmalarla yetinmeyerek, Fransa’nın Suudi Arabistan tarafından uygulanan kalkınma ve açılım programına katkı sağlayacağı bir boyuta taşınacağını sözlerine ekledi.

Ortadoğu’daki son görüşmeler ele alınacak

Fransa ve Suudi Arabistan arasındaki yeni ikili ilişkilerin, Salı günü, Elysseé Sarayı’nda gerçekleştirilecek akşam yemeğinde ilan edileceği bilgisini veren kaynaklar, ilişkilerin üç temel eksende seyredeceğini ifade ederek, bu eksenlerinin ilkinin dış siyaset ve güvenlik, ikincisinin ekonomik kalkınma, teknolojik ve enerji alanındaki gelişim, üçüncüsünün ise Üniversiteler, sağlık ve turizm alanında olacağını belirtti.

Paris yönetimi, Veliaht Prensin ziyaretinin uluslararası meseleler ile Ortadoğu’daki krizler ve Körfez bölgesindeki sorunların yanı sıra, İran’ın balistik ve nükleer füze programı, Suriye ve Yemen’deki savaşlar ve terörle mücadele konularını ele alma fırsatı verdiğini ifade ediyor. Elysseé Sarayı kaynakları, Muhammed Bin Selman’ın Paris’te gerçekleştireceği görüşmelerin söz konusu konular hakkında derinlikli fikir alışverişlerine imkan tanıyacağına işaret etti. Paris yönetiminin Suudi Arabistan’ın Husiler tarafından Riyad’a düzenlenen balistik füze saldırıları dahil İran’a karşı duyduğu kaygıları anladığını vurguladı.

Le Drian, Tahran’dan eli boş döndü

Fransa, son haftalarda, birçok kez İran’ın Ortadoğu’daki yayılmacılığına ve balistik füze programına dair kaygılarını bildirdi. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’ın, geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği Tahran ziyaretinden İranlı yetkililerin inatçı tutumlarından dolayı eli boş dönmesi de Paris’in kaygılarını artırıyor. Son gelişmelere rağmen, İran dahil herkesle diyalog kurma politikasını sürdüren Fransa, Suudi Arabistan ile de Ortadoğu ve dünya güvenliğine dair meselelerde, siyasi diyaloğunu derinleştirmeye ve bu sorunların çözümü için aktif bir rol üstlenmeye çalışıyor.

Veliaht Prens’in Paris ziyareti iki ülke açısından ekonomik alandaki ilişkileri geliştirme fırsatı sunacak. Paris ve Riyad, ikili ilişkilerde sadece anlaşmalarla yetinmeyerek Fransa’nın, Suudi Arabistan tarafından uygulanan kalkınma ve reform hamlesine de katkı sağlamasını hedefliyor.

Enerji alanında işbirliği yapılacak

Elysseé Sarayı kaynaklarına göre, Paris’in Veliaht Prens’e teknoloji, yenilenebilir enerji, nükleer ve güneş enerjisinin geliştirilmesi noktasında sunacağı birçok teklif var. Ayrıca, Paris yönetimi, Veliaht Prens’in Station-F ziyaretini de takdir ederken, bu ziyaretin Suudi Arabistan’ın üreten ve yenilik getiren ekonomik dönüşümüne katkı sağlayacağı görüşünde.

Muhammed Bin Selman’ın Paris ziyaretinin eksenini oluşturan bir başka konu da eğitim, kültür, sağlık ve turizm alanındaki ilişkilerin geliştirilmesi olacak. Bu konuda, Paris ve Riyad arasında, ön protokoller imzalanacağı tahmin ediliyor. Paris, bu konularda sahip olduğu tecrübeleri, gelişim göstermek için önemli açılımlar gerçekleştiren Suudi Arabistan’a aktarmayı hedefliyor.