Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Veliaht Prens, ABD basınında geniş yer buldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prensi’nin ABD ziyareti yatırım aşamasına geçince, ABD medyası gerçekleşen toplantılar ve sonuçlarına geniş yer vermeye başladı.

The Wall Street Journal’da yer alan bir haberde, “Washington, Boston ve New York’taki önemli duraklardan sonra, Veliaht Prens Muhammed bin Selman, ABD’nin en güçlü ve etkili figürleriyle toplantı gerçekleştirip, etkili maratonunu tamamlamak için Batı Kıyısı’na gidiyor” ifadeleri yer aldı.

Medya, aynı zamanda Veliaht Prens’in Boeing Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Dennis Muilenburg, Bill Gates ve Amazon’un CEO’su Jeff Bezos ile görüşmesine de dikkat çekti.

Seattle Times ise, Veliaht Prens’in Seattle’daki ziyaretleri ve etkinlikleri hakkında geniş bir haber yayınladı.

Dominic Gates tarafından hazırlanan haberde, “Veliaht Prens’in ziyaretinin amacı, insanların Suudi Arabistan hakkındaki önyargılarını değiştirmek” değerlendirmesinde bulundu.

“Veliaht Prens’in reformist bir bakış açısı var” diyen yazar, son aylarda Suudi Arabistan tarafından gerçekleştirilen kadınların araba kullanmasına verilen iznin yanı sıra 35 yıl aradan sonra sinemaların açılmasına da izin verilmesi gibi bir takım reformun altını çizdi.

Yazar ayrıca, Veliaht Prens’in ziyareti sırasında ‘Suudi Arabistan küresel bir yatırım gücüdür’ mesajını vermek istediğini de belirtti.

Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın ABD’nin Seattle kentinde bulunan Boeing tesislerine ziyaretine geniş yer verilen haberlerde, Suudi Arabistan Askeri Sanayi Şirketi (SAMİ) ve Boeing şirketi arasında imzalanan işbirliği anlaşması da vurgulandı.

Haberde, Suudi Arabistan ve Boeing arasında kurulan ortaklığın, Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetleri envanterlerinin geliştirilmesini, yedek parça kapasitesinin artırılmasını ve Boeing şirketi tarafından sunulacak askeri destek maliyetinin süreç içerisinde azaltılmasını hedeflediği de bildirildi.

Business Insider tarafından aktarılan bilgilere göre Boeing Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Dennis Muilenburg anlaşmayı şöyle yorumladı, “Müşterilerimize hizmet vermekten ve Suudi Arabistan’ın ekonomik kalkınma hedeflerine destek vermekten mutluluk duyuyoruz.”

ABD medyasında Muhammed bin Selman’ın Seattle durağındaki görüşmeleri de merak konusu oldu.

Deadline’ın yazı işleri müdürü Andreas Weisman, bir makalesinde, “Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile kim ile tanışacak?” diye sorarak, Veliaht Prens ile tanışma fırsatı bulacak ünlülerin kim olacağını öngördü.

Weisman haberinde, “Çin hükümeti ve Hollywood arasındaki ilişkilerin soğuk olduğu bir zamanda, açık ve hoşgörülü olan Suudi Arabistan, çeşitli projelerde en uygun partner olarak görülüyor” değerlendirmesinde bulundu.