Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Veliaht Prens, BMGK temsilcileri ile bir araya geldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 5 daimi üyesinin temsilcileri ile New York’taki evinde buluştu.

Veliaht Prens ile Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasily Nibenzia, Çin’in BM Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu ve İngiltere’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Jonathan Allen’ın bir araya geldiği görüşmede, Ortadoğu’daki genel durum, Yemen’de yaşanan krizler ve İran’ın Husilere verdiği destek ile işlediği ihlaller konusu ele alındı.

Görüşmede Muhammed bin Selman, BMGK’nın bu konularda sorumluluk alması gerektiğini belirterek, uluslararası antlaşmalar, sözleşmeler, uluslararası hukuka ve BM kararlarına saygı duyulması gerektiğini dile getirdi.

Veliaht Prens, Suudi Arabistan’ın BM kararlarına olan bağlılığına değinerek, aralarındaki büyük işbirliğini de vurguladı.

Görüşmeye, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr ve Suudi Arabistan’ın ABD Büyükelçisi Prens Halid bin Selman bin Abdulaziz de katıldı.