Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Veliaht Prens, Boeing uçak şirketini ziyaret etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, bugün, ABD’nin Seattle kentinde, Boeing uçak şirketi merkezine bir ziyaret gerçekleştirdi. Prens, ziyaretinde, Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu kapsamında belirlenen dış ülkelerden alınan silahların yüzde 50’sinin teknolojisinin 2030 yılına kadar millileştirilmesi projesini ele aldı.

 

Suudi Arabistan ve Boeing arasında kurulan ortaklık, Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetleri envanterlerinin geliştirilmesini, yedek parça kapasitesinin artırılmasını ve Boeing şirketi tarafından sunulacak askeri destek maliyetinin süreç içerisinde azaltılmasını hedefliyor.

Projenin gelirinin 2030 yılıyla birlikte 22 milyar dolara ulaşması ve 6 bin kişiye istihdam sağlaması beklenirken, Suudi Arabistan’daki dış yatırım hacminin de 450 milyon dolara çıkarılması amaçlanıyor.

 

Ziyaret kapsamında, Suudi Arabistan Askeri Sanayi Şirketi (SAMİ) ve Boeing şirketi arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Anlaşmayı SAMİ adına şirketin icra kurulu Başkanı Ahmet el-Hatip, Boeing adına ise şirketin icra kurulu Başkanı Dennis Molberg imzaladı.

Veliaht Prens Muhammed Bin Selman, anlaşmadan sonra, Boeing şirketini gezerek şirketin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

 

Boeing şirketine gerçekleştirdiği ziyarette, Bin Selman’a, Prens Halid Bin Selman Bin Abdulaziz, Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisi ve Muhammed Bin Selman’a ABD ziyaretinde refakat eden diplomatik heyetten üyeler eşlik etti.

Suudi Arabistan – Boeing ilişkileri

Suudi Arabistan ve Boeing arasında imzalanan anlaşma, iki taraf arasındaki 70 yıllık ilişkinin en önemli anlaşmalarından biri olarak niteleniyor. İki taraf arasındaki ilişkiler, eski ABD Başkanı Franklin Roosvelt’in, 1945 yılında, dönemin Suudi Arabistan Kralı Abdulaziz Bin Abdurrahman’a Dakota DC-3 model bir özel uçak hediye etmesiyle başlamıştı.