Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Veliaht Prens, Eritre ve Etiyopya liderleri ile görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Cidde’de önce Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ile ardından da Eritre Cumhurbaşkanı Isaias Afewerki ile bir araya geldi.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, dün Cidde’deki Kasru’s-Selam’da, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali ile bir araya geldi. Toplantıda bölgedeki son gelişmeler masaya yatırılırken, iki ülke arasında ekonomi ve ticaret alanında ilişkilerin geliştirilmesi vurgusu yapıldı. Prens Selman bu görüşmenin ardından Eritre Cumhurbaşkanı Isaias Afewerki ile bir araya geldi.

Veliahd Prens’in Abiy Ahmed ve Afewerki ile yaptığı görüşmeler, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in gözetiminde Etiyopya ve Eritre arasında barış anlaşmasının imzalanmasından bir gün sonra gerçekleşti. Söz konusu anlaşma, Suudi Arabistan Veliaht Prensi, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed’in de katılımıyla Eritre Cumhurbaşkanı ve Etiyopya Başbakanı tarafından imzalanmıştı.

Pren Selman, Sisi ile görüştü

Suudi Arabistan’ın bölgede yürüttüğü ikili temaslar kapsamında dün akşam Prens Muhammed bin Selman ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi arasında bir telefon görüşmesi yapıldığı ifade edildi. Görüşmede ikili ilişkiler başta olmak üzere, ekonomi, ticaret ve bölgedeki son gelişmelerin ele alındığı belirtildi.

Kuveyt’ten iki ülkeye tebrik

Öte yandan Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Kuveyt Veliaht Prensi Şeyh Nevaf el-Ahmed es-Sabah ve Kuveyt Başbakanı Şeyh Cabir el-Mübarek el-Hamad es-Sabah, Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome’yi ve Eritre Cumhurbaşkanı Isaias Afewerki’yi Cidde Barış Anlaşması’nın imzalanması nedeniyle tebrik etti. Kuveyt Emiri, Kral Selman’ın talimatları doğrultusunda yapılan anlaşmanın Eritre ve Etiyopya arasındaki ilişkileri güçlendireceğini ve iki ülke enerjilerinin Afrika Boynuzu bölgesinin kalkınmasına yardımcı olacağını ifade etti.

Bahreyn Krallığı da Kral Selman bin Abdulaziz’in, Etiyopya ve Eritre arasında imzalanan Cidde Barış Anlaşması’na öncülük etmesine övgüde bulunarak, “Bu adım, Suudi Arabistan’ın bölgede güvenlik ve istikrarın güçlendirilmesine verdiği önemi ortaya koyuyor. Alınan kararlar Riyad’ın ortak işbirliğinin tesis edilmesi ve yapıcı ilişkilerin kurulmasındaki önemli bir rol üstlendiğini bir kez daha göstermiş oldu” açıklamasında bulundu. Bahreyn Krallığı tarafından yapılan açıklamada ayrıca, barışı teşvik etme, sağlam uluslararası ilişkiler kurma, uluslararası sözleşmelere ve yasalara saygı duyması hususunda Suudi Arabistan ile dayanışma içinde olduklarının altı çizildi.

Rabıta’dan önemli açıklama

Dünya İslam Birliği “Rabıta” ise, Etiyopya ve Eritre arasında, Cidde’de imzalanan barış anlaşmasına yönelik, Selman bin Abdulaziz tarafından yürütülen tarihi çabalara övgüde bulunarak, bu anlaşmanın, Kral Selman ve Veliaht Prens’in liderliğindeki Suudi Arabistan’ın dünya barışının tesis edilmesindeki etkisini gösterdiğini belirtti.

Rabıta Genel Sekreteri Şeyh Dr. Muhammed el-İsa, konu hakkında, “Bu tarihi anlaşma, Suudi Arabistan’ın dünya barışı meselelerine verdiği büyük önemin ve bu konudaki önemli rolünün bir göstergesi” ifadelerini kullandı.