Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Veliaht Prens, Guterres ile Suriye, Yemen ve Filistin meselelerini görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile ilk kez dün New York’ta bir araya geldi. Görüşmede Ortadoğu’daki son gelişmeler ele alındı. Öte yandan, Veliaht Prens, ABD’ye gerçekleştirdiği resmi ziyaretinin üçüncü turu olan New York’ta, Japonya’nın önde gelen telekomünikasyon ve yatırım firması SoftBank Grubu’nun kurucusu ve CEO’su Masayoshi Son ile bir araya gelerek bir dizi yatırım fırsatını değerlendirdi.

Veliaht Prens, dün ayrıca New York’ta ‘Softbank Vizyonu’na yatırım yapan büyük ABD şirketlerinin CEO’ları ve yöneticileriyle de bir araya gelerek Softbank Vizyonu’ndaki ortak yatırım alanlarını gözden geçirdi.

Muhammed bin Selman, Guterres ile ilk kez bir araya geldi

Veliaht Prens, BM Genel Sekreteri Guterres ile ilk kez dün New York’ta bir araya gelerek, Suriye, Yemen ve Filistin meselelerini görüştü.

Şarku’l Avsat’ın BM bünyesindeki güvenilir bir kaynaktan edindiği bilgiye göre, bu görüşmelerin gündeminde Suriye ve Yemen’deki durum öncelikli olmak üzere, Filistin-İsrail çatışması ve barış süreci yer aldı.

Kaynağın ifadesine göre, görüşme esnasında BM yetkilileri, bölgesel birçok dosyanın çözülmesinde Suudi Arabistan’ın ana rol oynayabileceğini ifade ederek, Yemen’deki insani krizi hafifletmek için Suudi Arabistan tarafından yapılan maddi katkılara dikkat çekti.

Görüşmede Suudi Arabistan’ın terörle mücadele çabaları takdir edilerek, geçtiğimiz yıllarda BM’nin terörizm ve terörist gruplarla mücadele çabalarına 100 milyon dolardan fazla kaynak sağladığı ifade edildi.

Guterres Nisan ayında Riyad’a gidecek

Şarku’l Avsat’a demeç veren Suudi Arabistan’ın BM Daimi Temsilcisi Abdullah el-Maalemi, “Veliaht Prens ve Guterres’in gündemi, özellikle Yemen krizi, Suriye ve Filistin dosyaları başta olmak üzere, bütün güncel konuları kapsadı” değerlendirmesinde bulundu.

El-Maalemi, BM Genel Sekreteri Guterres’in terörle mücadele amaçlı uluslararası, bölgesel ve yerel çabalar kapsamında Nisan ayı ortalarında Riyad’ı ziyaret edeceği bilgisini de verdi.
Veliaht Prens’in New York ziyareti devam ediyor

Veliaht Prens, New York’taki programı, dünyanın en güçlü işadamlarından biri olan eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ile bir akşam yemeği de dahil, politika, finans ve ekonomi alanında önemli isimlerle çok sayıda toplantıyı içeriyor.

Muhammed bin Selman ayrıca, JPMorgan Chase & Co.’nun CEO’su Jamie Demon ve KKR CEO’su Henry Kravis gibi finansal dünyadaki önemli isimlerin katılacağı 2018 Suudi Arabistan-ABD CEO’lar Forumu’na katılması da bekleniyor.

Reuters’da yer alan bir habere göre, Blackstone CEO’su Stephen Schwarzman Perşembe günü Veliaht Prens’in onuruna bir davet verecek.

Muhammed bin Selman, New York’un ardından Houston, Los Angeles, San Francisco ve Seattle’a geçip yatırım amaçlı görüşmelerde bulunacak.