Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Veliaht Prens: İkinci Dünya Savaşı’na neden olan anlaşmayı tekrarlamak istemiyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan-Fransa ortaklığının özellikle içinde bulunulan dönemde ‘çok önemli’ olduğunu vurguladı.

Muhammed bin Salman, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmelerinin ardından Elysee Sarayı’nda düzenlenen ortak basın toplantısında İran’ın sahip olduğu maddi gücünü kendi halkı için değil, bölgede ideolojisini yaymak ve terörizmi desteklemek için kullandığını söyledi. “Sahel ülkelerine yayılan terör riskine karşı uyarıda bulunduk” ifadesini kullandı.

İran’ın nükleer silah elde etmesi önlenmeli

İran’ın nükleer silah elde etmesini önlemek gerektiğini belirten Veliaht Prens, “İkinci Dünya Savaşı’na neden olan ve 1938’de gerçekleşen anlaşmayı (Münih Anlaşması) tekrarlamak istemiyoruz” dedi.

Veliaht Prens, Suudi Arabistan’ın gerektiği takdirde Suriye’ye düzenlenecek bir askeri harekâtta müttefikleriyle birlikte çalışmaya hazır olduğunu da dile getirdi.

“Vizyon 2030 ilkelerine uygun olarak Asya, Afrika ve Avrupa kıtaları arasında odak noktası olmayı hedefliyoruz” diyen Muhammed bin Selman, şimdiye kadar Suudi Arabistan’ın potansiyelinin sadece yüzde 10’unun kullanıldığına, El Ula’da ortaya çıkarılan arkeolojik eserlerin de bunun yüzde 5’ini oluşturduğuna işaret etti.

Ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunan Macron da Veliaht Prens tarafından iletilen Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in ‘bu yıl içinde Suudi Arabistan’ı ziyaret etme’ davetini kabul ettiğini söyledi.

https://turkish.aawsat.com/2018/04/article55389588/veliaht-prensin-atifta-bulundugu-1938-munih-anlasmasi

Macron : Bizim için değerli bir stratejik ortak

Veliaht Prens’in ziyaretinin çok önemli olduğunu ifade eden Macron, “Bizim için değerli bir stratejik ortak olan Riyad ile önemli anlaşmalar imzaladık” diye konuştu.

Macron, “Suudi Arabistan ile tüm terör örgütleriyle aktif bir şekilde mücadele konusunda ortak bir irademiz bulunuyor. Bunun için uluslararası desteğe ihtiyacımız var” ifadelerini kullanarak bütün terör örgütlerinin finansmanının kesilmesi gerektiğini söyledi.

Paris’in Beyrut’u desteklemek için Riyad ile ortak bir isteğe sahip olduğuna da değinen Macron, İran’ın bölgede genişlemesine göndermede bulunarak, “Irak’ta yapılacak seçimlerde İran’ın müdahalesini istemiyoruz” ifadesini kullandı.

Ülkesinin Suudi Arabistan ile birlikte olduğunu ve Husi füzelerinin tehdidine karşı bilgi alışverişinde bulunduğunu belirten Macron, gelecek yaz Paris’te Yemen’e yönelik insani yardım konulu bir konferans gerçekleştirme konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Veliaht Prens Selman’ı reform projesinin başarılı olması yönünde destekliyoruz

Riyad ve Paris’in eğitim ve kültürün de aralarında olduğu birçok alanda anlaşma imzaladıklarını, bunun yanı sıra tarım ve gıda konularında da ortak projeleri olduğunu söyleyen Macron, Fransa’nın Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ı reform projesinin başarılı olması yönünde desteklediğini vurguladı.

İran ile yapılan nükleer anlaşmayı ‘eksik’ olarak tanımlayan Macron, Veliaht Prens’in Tahran ile ilgili söylediklerini destekleyerek, “İran ile varılan nükleer anlaşmaya füze yasağını da dâhil etmek istiyoruz” dedi.

Macron: Suriye’de önceliğimiz DEAŞ

Suriye meselesine de değinen Macron, Suriye’de önceliklerinin DEAŞ ve terör örgütlerine karşı mücadele olduğunu belirtti. Macron, kimyasal silah kullanımının Fransa’nın kırmızı çizgisi olduğunu vurgulayarak Birleşmiş Milletler’in (BM) himayesinde insani tahliyelerin yapılmasının ve yardımların ulaştırılmasının kısa vadede en önemli konu olduğunu söyledi.

Bölgede gerilimin artmasını istemediklerini dile getiren Macron, “Tüm müttefiklerimizle, özellikle ABD ve İngiltere ile teknik ve stratejik bilgi alışverişini devam ettireceğiz. Suriye konusunda gelecek günlerde kararımızı açıklayacağız” açıklamasında bulundu.

Muhammed bin Selman ve Macron, günün erken saatlerinde Elysee Sarayı’nda gerçekleştirilen Suudi Arabistan-Fransız Stratejik Ortaklık Konseyi toplantısına da başkanlık etti.