Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Veliaht Prens, İngiltere ziyaretini tamamladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman dün İngiltere’ye gerçekleştirdiği 3 günlük ziyaretini tamamladı. İki ülke arasındaki ortaklığın temellerinin görüşüldüğü ziyaret Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu ve İngiltere’nin AB’den ayrılma süreci açısından önemli bir fırsat olarak değerlendirildi.

Veliaht Prens, İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson ve İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Jonhnson ile North Holt Hava Üssü’nde dün bir araya geldi. Selman ve Williamson, Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu kapsamında savunma kapasitelerinin güçlendirilmesi, teknoloji alışverişi, endüstriyel ortaklık, eğitim, araştırma, geliştirme ve teknik danışmanlık ile ilişkilerin ve ortaklıkların geliştirilmesine yönelik iki anlaşma imzaladı.

Suudi Arabistan Resmi Haber Ajansı’nın(SPA) aktardığına Veliaht Prens, North Holt Hava Üssü’nde Typhoon tipi uçakların hava gösterisi ile karşılandı. Karşılama töreninde iki ülkenin milli marşları çalınırken şeref kıtası da hazır bulundu. Veliaht Prens ve Williamson gerçekleştirdikleri toplantıda; iki ülke arasındaki ikili ilişkiler, savunma ve askeri alanlardaki stratejik işbirliği ve bu ilişkileri geliştirme yollarını görüştü. İkili söz konusu toplantıda ayrıca Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu’nun tanıdığı önemli fırsatları ele aldı. Ayrıca ortadoğu ve Uluslar arası alandaki gelişmeler ile terör ve radikalizme karşı verilen mücadelede ortaya konulan çabalar görüşüldü.

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın Twitter üzerinden yayınladığı açıklamasında Williamson, Veliaht Prens’in İngiltere’ye gerçekleştirdiği ziyaretin iki ülke arasındaki tarihi ilişkilerde yeni bir dönem açtığını belirtti. İngiliz Şirketi BAE Systems’in askeri alanda faaliyet gösteren Suud şirketlerinin katkısıyla ürettiği bazı ürünleri inceleyen Veliaht Prens şirketin, teknolojinin güçlendirilmesi ve teknoloji transferinin artırılmasını hedefleyen ve Suudi vatandaşların eğitimine ve istihdamına yönelik gelecek planlarını gözden geçirdi.

Söz konusu görüşmelerde Suudi Arabistan heyetinden Kral Selman’ın İngiltere Büyükelçisi Muhammed bin Nevvaf, Devlet Bakanı ve Milletvekili Musaid bin Muhammed el-Ayban, Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyr ve İstihabarat Başkanı Halid bin Ali el-Humeydan yer aldı. Görüşmelerde İngiltere adına da İngiltere’nin Suudi Arabistan Büyükelçisi Simon Collies, Dışişleri Bakanlığı’nın Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan sorumlu görevlisi Nil Crompton ve bazı dışişleri bakanlığı yetkilileri yer aldı.